نوشته های تازه

درباره Phdyar

انتخاب رشته بیش از ۷۶ هزار نفر در کنکور دکتری ۱۴۰۰ تا ۴ اردیبهشت

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تاکنون ۷۶ هزار و ۵۲۷ نفر در آزمون دکتری (نیمه‌متمرکز) سال ۱۴۰۰ انتخاب رشته کردند.

فاطمه زرین آمیزی اظهار داشت: کارنامه نتایج اولیه آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال ۱۴۰۰ از روز یکشنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۰ در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org منتشر شده است. همچنین دفترچه راهنما نیز در اختیار داوطلبان قرار گرفته است.

سخنگوی سازمان سنجش یادآور شد: ۱۳۶ هزار و ۶۶۵ نفر مجاز شدند و ظرفیت پذیرش به غیر دانشگاه آزاد ۱۲ هزار و ۳۲ نفر است.

وی یادآور شد: تاکنون از میان ۱۳۶ هزار داوطلب مجاز، تعداد ۷۶ هزار و ۵۲۷ نفر نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده‌اند.

زرین آمیزی خاطرنشان کرد: انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون دکتری از روز دوشنبه ۳۰ فروردین آغاز شده است و با توجه به تمدید مهلت انتخاب رشته، این فرصت تا روز یکشنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ادامه دارد. داوطلبان مجاز می‌توانند حداکثر ۵۰ کدرشته محل در صورت وجود را با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده‌اند، انتخاب کنند.

سخنگوی سازمان سنجش گفت: اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه علمی و سنجش عملی و بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری) در اواخر اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اعلام خواهد شد.

تعداد ۱۸۵ هزار و ۶۹ نفر در این دوره از آزمون ثبت نام کرده بودند و آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۴۰۰ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی عالی جمعه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۹ با بیش از ۸۰ درصد داوطلبان ثبت نام کننده در ۲۴۲ کد رشته، ۲۱۰ حوزه امتحانی و ۱۱۰ شهرستان برگزار شد.

 

امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون دکتری 1400

فرصت انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری ۱۴۰۰ سراسری ساعت ۲۴ امشب ۵ اردیبهشت پایان می‌یابد.

آزمون ورودی دکتری 1400 نیمه اسفند سال گذشته برگزار شد و نتایج آزمون نیز اواخر فروردین امسال اعلام شد.

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند با تمدیدی که انجام شد، تا 5 اردیبهشت یعنی امروز، فرصت انتخاب رشته دارند و باید به سازمان سنجش سنجش مراجعه کنند.

البته کسانی هم که قبل از اصلاحات دفترچه راهنمای انتخاب  رشته دکتری 1400، اقدام به انتخاب رشته کرده بودند نیز امروز می‌توانند با مراجعه به اصلاحات، در صورت نیاز، انتخاب رشته خود را تغییر دهند.

سازمان سنجش نیز به داوطلبان توصیه کرده است که پس از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته  دکتری1400، به درگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت کدرشته محل های انتخابی در آزمون مذکور اقدام کنند.

پذیرش دکتری بدون آزمون 1400 دانشگاه اراک

فراخوان پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان دانشگاه اراک در مقطع دکتری سال تحصیلی 1400-1401 منتشر شد.

شرایط ثبت نام دکتری بدون آزمون 1400 دانشگاه اراک

 • داشتن حداقل میانگین کل ۱۶ در مقطع کارشناسی و میانگین کل ۱۷ (بدون احتساب نمره پایان‌نامه) در مقطع کارشناسی ارشد (طبق مصوبه شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه اراک از میانگین همتراز شده توسط سامانه همترازی سازمان سنجش برای ارزیابی معدل کل متقاضیان استفاده می‌شود)
 • بیش از دو سال از تاریخ دانش‌آموختگی متقاضی نگذشته باشد.
  • متقاضی باید حداکثر تا پایان شهریورماه سال ۱۴۰۰ دانش‌آموخته شود.
  • کسب حداقل ۶۰ امتیاز از فعالیت‌های آموزشی پژوهشی و مصاحبه حضوری مطابق جدول ارزشیابی (بر اساس ابلاغیه مورخ 16/12/1393 شماره 237200/21 معاونت محترم آموزشی وزارت علوم موجود در سایت دفتر استعداد درخشان)
  • بر اساس مصوبه شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه اراک، متقاضیان پذیرش بدون آزمون دکتری حداقل یکی از شروط زیر را باید داشته باشند:

  ۱) یک مقاله چاپ شده یا دارای گواهی پذیرش چاپ قطعی مستخرج از پایان نامه کارشناسی ارشد متقاضی در یکی از مجلات معتبر علمی- پژوهشی داخلی یا نمایه شده بین‌المللی مورد تایید گروه آموزشی (نام استاد راهنما در مقاله باشد) یا

  ۲) گواهی ثبت اختراع داخلی (مورد تایید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران) یا خارجی، مرتبط با رشته مورد تقاضا به تشخیص و تایید گروه آموزشی ذی ربط دانشگاه یا

  ۳) گواهی برگزیدگی در یک جشنواره معتبر ملی و بین‌المللی (جوان خوارزمی – بین‌المللی خوارزمی- علوم پزشکی رازی شیخ بهایی فارابی) مورد تایید مراجع ذیصلاح به تشخیص و تایید گروه آموزشی ذی‌ربط دانشگاه یا

  ۴) پایان‌نامه کارشناسی ارشد کاربردی تقاضا محور جهت حل مشکلات کشور با قرارداد معتبر مورد تایید مراجع ذیصلاح و تایید گروه آموزشی ذی‌ربط دانشگاه

  • تنها فارغ‌التحصیلان و دانشجویان دانشگاه‌های سراسری دولتی می‌توانند در این فراخوان شرکت نمایند و پذیرش از میان دانش‌آموختگانی که یکی از مقاطع تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد آنها دانشگاه‌های غیردولتی، غیرانتفاعی، آزاد، پیام نور، نیمه حضوری، جامع علمی کاربردی، مجازی، پردیس‌های بین‌الملل باشد و همچنین دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته صورت نمی‌گیرد.
  • نحوه امتیازدهی به داوطلبان در هریک از ردیف‌های جداول ارزشیابی، طبق دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه اراک خواهد بود.

  مدارک ثبت نام دکتری استعداد درخشان

  • تکمیل شده فرم 3 (موجود در سایت دفتر استعداد درخشان دانشگاه اراک) به صورت تایپ شده و امضا شده
  • ریز نمرات تحصیلی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
  • کپی گواهینامه فارغ‌التحصیلی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد (مختص متقاضیان دانش آموخته)
  • یک قطعه عکس
  • کپی کارت ملی و صفحه اول شناسنامه
  • پرداخت مبلغ ۱۶۰ هزار تومان بابت ثبت‌نام در درگاه پرداخت آنلاین دانشگاه واقع در سایت اینترنتی دانشگاه اراک و در دسته بندی دفتر استعدادهای درخشان زیر شاخه پذیرش بدون آزمون. کد رهگیری در فرم شماره ۳ ثبت نام قید گردد.
  • متقاضیان می‌توانند در صورت بروز مشکل در درگاه پرداخت آنلاین دانشگاه، مبلغ ثبت نام را به شماره حساب درآمد دانشگاه اراک واریز نموده و تصویر فیش پرداختی را ضمیمه مدارک ارسالی کنند.
  • مستندات مربوط به فعالیت‌های شاخص آموزشی، پژوهشی و فرهنگی
  • مدارک مورد نیاز جهت ثبت‌نام به صورت پستی تحویل دفتر دانشجویان استعداد درخشان واقع در اراک، میدان بسیج (سردشت)، پردیس دانشگاه اراک، ساختمان دکتر قریب، طبقه اول، دفتر جذب و هدایت استعدادهای درخشان شود.
  • مدارک ارسالی و وجه واریزی بابت بررسی پرونده می‌باشد و مسترد نخواهد شد. به مدارک ناقص و درخواست داوطلبانی که واجد کلیه شرایط الزامی نباشند ترتیب اثر داده نخواهد شد و وجه پرداختی نیز قابل استرداد نیست؛ لذا توصیه می‌شود داوطلبان قبل از ثبت‌نام، مفاد شیوه‌نامه را به دقت مطالعه و در صورت اطمینان از احراز کلیه شرایط الزامی، ثبت‌نام نمایند.

  زمان ثبت نام دکتری بدون کنکور 1400 دانشگاه اراک

  مهلت ثبت‌نام تا 15 اردیبهشت 1400 می‌باشد.

  نکات تکمیلی

  • پذیرش متقاضیان در همان رشته تحصیلی یا رشته‌های تحصیلی مرتبط با رشته تحصیلی دوره کارشناسی / کارشناسی ارشد داوطلب، به تشخیص گروه آموزشی و تائید شورای آموزشی دانشگاه امکان‌پذیر است.
  • بدون توجه به آنکه متقاضی در مقطع قبل روزانه و یا نوبت دوم بوده است، پس از پذیرش بدون آزمون در این فراخوان در هر مقطع به صورت روزانه ثبت‌نام خواهد شد.
  • کلیه متقاضیان می‌بایست حداکثر تا 1400/06/31 فارغ‌التحصیل شوند.
  • ظرفیت پذیرش در رشته‌های مختلف، بستگی به ظرفیت پذیرش مجموع اعضای هیأت علمی در گرایش مربوطه دارد و برابر با ۲۰٪ (دکتری) ظرفیت پذیرش روزانه با آزمون است.
  • پذیرش اولیه از طرف دانشگاه، به معنای پذیرش قطعی نمی‌باشد و اسامی می‌بایست به تأیید سازمان سنجش و دبیرخانه هیات مرکزی گزینش دانشجو مستقر در سازمان سنجش آموزش برسد. بنابراین تشکیل پرونده و دعوت به مصاحبه، هیچگونه حقی جهت ثبت‌نام برای داوطلب ایجاد نخواهد کرد.
  • تغییر رشته یا محل تحصیل برای متقاضیانی که از طریق آئین‌نامه استعدادهای درخشان پذیرش بدون آزمون می‌شوند، ممنوع است
  • پذیرفته شدگان نهایی دکتری بدون آزمون دانشگاه در سال اول تحصیل از بسته تشویقی دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه (واگذاری خوابگاه دولتی به دانشجویان غیر بومی از ترم اول- تخفیف ۵۰٪ تغذیه – تخفیف ۵۰٪ بلیط استخر- کمک هزینه پایان‌نامه و شرکت در کنفرانس‌های داخلی به میزان دو برابر سایر دانشجویان – استفاده از تسهیلات کتابخانه در حد مقطع دکتری – افزایش حجم استفاده از اینترنت به میزان دو برابر) برخوردار خواهند شد. استمرار بهره مندی از این بسته در سال‌های بعد منوط به کسب رتبه‌های برتر مطابق با بسته تشویقی یاد شده خواهد بود.
  • نتایج اولیه از طریق سایت دفتر استعداد درخشان (زمان تقریبی تیر ۱۴۰۰) اعلام خواهد شد.
  • هر دانشجو صرفاً می‌تواند نسبت به اخذ پذیرش نهایی از یک دانشگاه اقدام نماید و دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از چند دانشگاه شده‌اند، می‌بایستی تنها نسبت به ثبت‌نام در یک دانشگاه اقدام نمایند و از سایر پذیرش‌های خود (قبل از اینکه دانشگاه اطلاعات متقاضیان را از طریق پرتال ارتباطی به سازمان سنجش اعلام نماید) سریعاً انصراف دهد.
  • در هر زمان (حتی فارغ‌التحصیلی) اگر مشخص شود که فرد پذیرش شده فاقد شرایط آیین‌نامه مربوطه بوده است، پذیرش وی لغو و عواقب ناشی از آن بر عهده متقاضی و دانشگاه پذیرنده خواهد بود. لذا از متقاضیان گرامی درخواست می‌شود ضمن مطالعه دقیق آیین‌نامه‌های مربوط به پذیرش بدون آزمون، در صورت عدم احراز شرایط مندرج در آنها، از ارسال مدارک به دفتر استعداد درخشان خودداری نمایند.
  • پذیرفته‌شدگان بدون آزمون استعداد درخشان در دوره‌های تحصیلات تکمیلی به محض ورود مشمول مقررات آموزشی شده و در صورت انصراف مشمول مقررات آموزشی دانشجویان انصرافی می‌شوند.
  • اتباع غیر ایرانی نمی‌توانند از تسهیلات پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری استفاده نمایند.
  • دارندگان مدرک حوزوی معادل کارشناسی و کارشناسی ارشد نمی‌توانند بدون آزمون وارد مقطع بالاتر شوند. ولی دارندگان مدرک حوزوی معادل کارشناسی که از طریق آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) وارد مقطع کارشناسی ارشد شده‌اند و براساس آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون در مقطع دکتری واجد شرایط هستند می توانند از تسهیلات مربوطه استفاده نمایند.

   

شرایط ویژه دانشکده علوم پایه دانشگاه امام حسین برای دانشجویان دکتری 1400

دانشکده علوم پایه دانشگاه امام حسین (ع) از بورس برخی دانشجویان دکتری 1400 این دانشکده خبر داد.

دانشکده علوم پایه دانشگاه امام حسین در رشته‌های شیمی، فیزیک و نانوبیوتکنولوژی دانشجوی دکتری می‌پذیرد.

بنابر اعلام دانشگاه، دانشجویان پذیرفته شده در رشته های فوق که حائز شرایط عمومی بوده و یکی از شرایط ذیل را داشته باشند، در صورت تمایل در حین تحصیل بورسیه  شده و پس از فارغ التحصیلی استخدام خواهند شد.

 • رتبه های زیر ۵۰۰ آزمون سراسری
 • رتبه های زیر ۹۰ آزمون کارشناسی ارشد
 • رتبه های زیر ۲۰ آزمون دکتری
 • برگزیدگان المپیادهای کشوری
 • افراد حائز شرایط نخبگی از بنیاد ملی نخبگان

همچنین پذیرفته شدگان قادر خواهند بود علاوه بر بهره مندی از پایان نامه و رساله های کاربردی از مزایای طرح های کسر و جایگزین خدمت در راستای پایان نامه و رساله استفاده کنند.

محدودیت اختیارات دانشگاه‌ها در نحوه پذیرش دانشجویان دکتری

معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت گفت: مصاحبه دانشجویان دکتری به صورت مجازی انجام می‌شود و اختیاراتی در این زمینه برای نحوه پذیرش آن‌ها به دانشگاه‌ها داده نشده است.

ابوالفضل واحدی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت درباره جزئیات پذیرش و مصاحبه دانشجویان دکتری اظهار کرد: بعد از اینکه سازمان سنجش نتایج آزمون دکتری را اعلام کند بلافاصله با هماهنگی گروه‌های دانشکده‌ها امتیازات افراد واجد شرایط را استخراج می‌کنیم و مطابق برنامه زمان بندی شده آن‌ها را به مصاحبه در دانشگاه دعوت می‌کنیم.

او افزود: قبل از زمان مصاحبه دانشجویان آدرس لینکی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم تا بتوانند اطلاعات خود را در آن بروز رسانی کنند و امسال هم همانند سال گذشته شیوه مصاحبه برای تمامی دانشجویان به صورت غیرحضوری خواهد بود.

واحدی تصریح کرد: بعد از انجام مصاحبه تمامی گروه‌ها نتایج را بر اساس نمره آزمون و ظرفیت دانشکده‌ها نهایی کرده و آن‌ها را به سازمان سنجش اعلام می‌کنند، همچنین دانشگاه علم و صنعت دانشجویان واجد شرایط استعداد درخشان را جذب می‌کند که در اینصورت با معرفی آن‌ها به دانشکده‌ها شرایط مصاحبه را برای شان فراهم خواهد کرد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه ظرفیت پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در مقطع دکتری ۲۰ درصد است، تاکید کرد: اعلام نهایی پذیرش دانشجویان استعداد درخشان مقطع دکتری در دانشگاه علم و صنعت در پورتال وزارت علوم قرار می‌گیرد که دانشجویان می‌توانند با مراجعه به آن از نحوه پذیرش خود آگاه شوند.

واحدی درباره افزایش تعداد دانشجویان دکتری به نسبت سال‌های گذشته گفت: تعداد پذیرش دانشجویان دکتری سالانه تغییر می‌کند و تغییرات زیادی را در این زمینه شاهد نیستیم، اما ظرفیت امسال در جذب دانشجویان دکتری ۳۵۰ نفر است و امسال دو رشته گرایش دکتری با عنوان دکتری طراحی صنعتی و دکتری فناوری ماهواره به رشته گرایش‌های دکتری در دانشگاه اضافه شده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد: طبق شورای سنجش و پذیرش مصوب شده که درصد مربوط به آزمون و مصاحبه در پذیرش دانشجویان دکتری باید در اختیار این شورا قرار بگیرد و آن‌ها می‌توانند متناسب با شرایط تصمیم گیری کنند و لازم است تا با ارزیابی‌ها سهم دانشگاه‌ها را در این امر مشخص کنند بنابراین تاکنون اختیاری تعیین کننده به دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجویان داده نشده است و با این وضعیت درصد‌های مرتبط به آزمون کتبی و مصاحبه همانند سال گذشته خواهد بود.

پذیرش 220 دانشجوی دکتری در دانشگاه خوارزمی در سال 1400

معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی درباره نحوه پذیرش و مصاحبه با دانشجویان دکتری توضیحاتی را ارائه کرد.

محمدحسین عبداللهی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خوارزمی درباره شیوه مصاحبه و پذیرش دانشجویان دکتری اظهار کرد: نحوه مصاحبه برای پذیرش دانشجویان دکتری بستگی به شرایط کشور دارد و نمی توان در حال حاضر برای حضوری بودن یا مجازی بودن آن اظهار نظر کرد.

او افزود: باتوجه به شرایط فعلی به هیچ عنوان نمی توان نحوه مصاحبه دکتری را پیش بینی کرد، اما نتایج آزمون اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد اعلام می شود و با این حال حدود یک ماه تا بعد از آن زمان داریم و می توانیم مصاحبه را بدون تداخل با دانشگاه های دیگر انجام دهیم.

عبداللهی تصریح کرد: از آن جایی که در سال گذشته همانند امسال ویروس کرونا وجود داشت بنابراین بیشتر دانشکده ها تصمیم گرفته بودند تا آزمون مصاحبه و پذیرش دانشجویان دکتری را به صورت مجازی برگزار کنند و با این حال بخشی هم به شیوه ترکیبی یعنی مجازی و حضوری عملی شد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: امسال بیشتر دانشکده های ما در پذیرش دانشجویان دکتری گرایش دارند که طبق نظر وزارت علوم و ظرفیت دانشگاهی حدود 220 نفر را پذیرش خواهیم کرد.

کارنامه نتایج اولیه آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال ۱۴۰۰ روز گذشته ۳۰ فروردین ماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد.

آن دسته از متقاضیانی که بر اساس مندرجات کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی شده‌اند، باید تا روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ نسبت به ثبت کدرشته‌محل‌های انتخابی خود (حداکثر ۵۰ کدرشته محل در صورت وجود) با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده‌اند، در سایت سنجش اقدام کنند.

همچنین اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه علمی و سنجش عملی و بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری) در اواخر اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

اعمال سهمیه ۱۰ درصدی مربیان در آزمون دکتری ۱۴۰۰

جزئیات شرایط، ظرفیت و نحوه استفاده از سهمیه مربیان در آزمون دکتری ۱۴۰۰ اعلام شد.

کارنامه نتایج اولیه آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال ۱۴۰۰ منتشر شده است و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قابل مشاهده است.

افراد مجاز به انتخاب رشته در آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال ۱۴۰۰ تا روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ فرصت دارند نسبت به ثبت حداکثر ۵۰ کدرشته محل انتخابی اقدام کنند.

ظرفیت سهمیه مربی در آزمون دکتری ۱۴۰۰

بر اساس دفترچه  انتخاب رشته  دکتری1400 بر اساس قانون «برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی» مصوب ۲۹ فروردین ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی، ۱۰ درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت (حداقل یک نفر) در هرکدرشته محل برای مربیان رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی تمامی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی (دولتی و غیردولتی) و دانشگاه آزاد اسلامی به شرط کسب حداقل ۸۰ نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد، اختصاص می یابد.

حدنصاب نمره در تمامی مراحل آزمون لحاظ می شود.

شرایط استفاده از سهمیه مربی در کنکور دکتری ۱۴۰۰

متقاضی مربی در صورتی می تواند ادامه تحصیل دهد، که دانشگاه محل خدمت وی موافقت کند. موافقت دانشگاه محل خدمت باید قبل از ثبت نام در آزمون اعلام شود.

متقاضیان پذیرفته شده با استفاده از سهمیه مربی (مازاد بر ظرفیت) در کلیه دوره های روزانه و غیرروزانه ملزم به پرداخت شهریه هستند و پرداخت این شهریه در صورت نیاز دانشگاه محل خدمت به تخصص آنها با رعایت آیین نامه های داخلی و امکان انجام تعهدات بعد از فارغ التحصیلی، حداکثر به مدت چهار و نیم سال بر اساس مصوبه هیأت امنا برعهده دانشگاه محل خدمت و در غیر اینصورت برعهده خود مربی است.

مربیان پیمانی می توانند با موافقت دانشگاه محل خدمت و استفاده از ظرفیت عادی همانند سایر متقاضیان در آزمون شرکت کرده و پذیرفته شوند و مأموریت آموزشی این پذیرفته شدگان وفق مقرات داخلی دانشگاه خواهد بود.

این متقاضیان همانند متقاضیان آزاد ملزم به پرداخت شهریه در دوره های غیرروزانه هستند.

مربیان رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی که در ظرفیت عادی دوره های غیرروزانه (شهریه پرداز) پذیرفته شوند، همانند سایر متقاضیان ملزم به پرداخت شهریه هستند.

انتخاب رشته بیش از 31 هزار داوطلب دکتری 1400 تا 1 اردیبهشت

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تاکنون از میان ۱۳۶ هزار داوطلب مجاز، تعداد ۳۱ هزار و ۳۵۵ نفر نسبت به انتخاب رشته آزمون دکتری 1400 اقدام کرده‌اند.

فاطمه زرین آمیزی اظهار داشت: کارنامه نتایج اولیه آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال ۱۴۰۰ از روز یکشنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۰ در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org منتشر شده است. همچنین دفترچه راهنما نیز در اختیار داوطلبان قرار گرفته است.

وی گفت: ساعت ۲۴ پنجشنبه ۲ اردیبهشت ماه آخرین فرصت انتخاب رشته داوطلبان مجاز آزمون دکتری«Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال ۱۴۰۰ است.

سخنگوی سازمان سنجش یادآور شد: ۱۳۶ هزار و ۶۶۵ نفر مجاز شدند و ظرفیت پذیرش به غیر دانشگاه آزاد ۱۲ هزار و ۳۲ نفر است.

وی یادآور شد: تاکنون از میان ۱۳۶ هزار داوطلب مجاز، تعداد ۳۱ هزار و ۳۵۵ نفر نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده‌اند.

زرین آمیزی خاطرنشان کرد: انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون دکتری از روز دوشنبه ۳۰ فروردین آغاز شده است و تا روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ادامه دارد. داوطلبان مجاز می‌توانند حداکثر ۵۰ کدرشته محل در صورت وجود را با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده‌اند، انتخاب کنند.

سخنگوی سازمان سنجش گفت: اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه دکتری و سنجش عملی و بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری) در اواخر اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اعلام خواهد شد.

تعداد ۱۸۵ هزار و ۶۹ نفر در این دوره از آزمون ثبت نام کرده بودند و آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۴۰۰ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی عالی جمعه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۹ با بیش از ۸۰ درصد داوطلبان ثبت نام کننده در ۲۴۲ کد رشته، ۲۱۰ حوزه امتحانی و ۱۱۰ شهرستان برگزار شد.

اعمال حد نصاب نمره قبولی در مصاحبه دکتری ۱۴۰۰ دانشگاه تهران

معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: حد نصاب ما بالا نیست، از ۵۰ نمره مصاحبه در رشته‌های روزانه نمره حداقلی ۲۵ است؛ بنابراین اگر کسی نتواند نمره ۲۵ به بالا را کسب کند در دانشگاه تهران پذیرش نخواهد شد.

درباره جزییات پذیرش دانشجویان دکتری در سال ۱۴۰۰ و نحوه برگزاری مصاحبه داوطلبان اظهار کرد: در مجموع ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری در دانشگاه تهران نسبت به سال گذشته تغییری نکرده و پارسال حدود هزار و ۱۰۰ نفر ظرفیت پذیرش داشتیم و امسال هم همین ظرفیت را اعلام کرده‌ایم.

معاون آموزشی دانشگاه تهران ضمن تاکید بر اینکه پذیرش نهایی براساس شرایط و صلاحیت علمی داوطلبان خواهد بود، اظهار کرد: ممکن است در یک رشته‌ای، داوطلبی صلاحیت علمی مناسب را نداشته باشد و مورد پذیرش هم قرار نگیرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پس از آنکه سازمان سنجش نمره داوطلبان را به دانشگاه اعلام کرد، دانشگاه براساس نمرات اعلام شده، حد نصاب مدعوین به جلسات مصاحبه را تعیین خواهد کرد.

حسینی ادامه داد: معمولاً در دانشگاه تهران به این صورت عمل شده است که برای پذیرش هر نفر-گروه، ۷ نفر به مصاحبه دعوت می‌کنیم. یعنی اگر در رشته‌ای ظرفیت پذیرش ما ۳ نفر باشد، تا نفر بیست و یکم را به مصاحبه دانشگاه دعوت خواهیم کرد.

حسینی همچنین درباره حدنصاب نمره برای مصاحبه نیز گفت: حد نصاب ما بالا نیست از ۵۰ نمره مصاحبه در رشته‌های روزانه نمره حداقلی ۲۵ است؛ پس بنابرین اگر کسی نتواند نمره ۲۵ به بالا را کسب کند نمی‌تواند در دانشگاه تهران پذیرش شود.

احتمال شروع مصاحبه دکتری دانشگاه تهران ۱۴۰۰ در نیمه دوم خرداد

معاون آموزشی دانشگاه تهران با اعلام اینکه مصاحبه دکتری ۱۴۰۰ امسال به صورت مجازی برگزار خواهد شد، گفت: جهت برگزاری مصاحبه برای هر کد رشته یک اتاق مجازی راه اندازی می شود.

معاون آموزشی دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که مرحله دوم آزمون ورودی دکتری ۱۴۰۰ (مصاحبه) به صورت مجازی برگزار خواهد شد یا حضوری؟ گفت: با توجه به شرایط فعلی کرونایی در کشور مجبور هستیم مصاحبه‌ها را به صورت مجازی برگزار کنیم. چیزی بالغ بر ۴۰۰ کد-رشته در دانشگاه تهران داریم که برای هر کد-رشته، یک اتاق مجازی برای مصاحبه مشخص شده است.

وی اضافه کرد: بعد از اعلام سازمان سنجش، افراد سوابق خود را در ساعت و روز مشخص که متعاقباً اعلام خواهد شد، ثبت خواهند کرد و عدم حضور در جلسه مصاحبه به منزله انصراف داوطلبان تلقی خواهد شد.

معاون آموزشی دانشگاه تهران درباره زمان برگزاری مصاحبه‌های داوطلبان دکتری ۱۴۰۰ در این دانشگاه گفت: قاعدتاً مصاحبه داوطلبان را در نیمه دوم خردادماه برگزار می‌کنیم اما تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نشده است.

کارنامه نتایج اولیه آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال ۱۴۰۰ روز گذشته ۳۰ فروردین ماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد.

آن دسته از متقاضیانی که بر اساس مندرجات کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی شده‌اند، باید تا روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ نسبت به ثبت کدرشته‌محل‌های انتخابی خود (حداکثر ۵۰ کدرشته محل در صورت وجود) با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده‌اند، در سایت سنجش اقدام کنند.

همچنین اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه علمی و سنجش عملی و بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری) در اواخر اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

دعوت ۷ برابری داوطلبان به مصاحبه های دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۰

معاون آموزش دانشگاه تهران: معمولاً در دانشگاه تهران برای پذیرش هر نفر-گروه، ۷ نفر به مصاحبه دعوت می‌کنیم.

ضمن تاکید بر اینکه پذیرش نهاییمصاحبه براساس شرایط و صلاحیت علمی داوطلبان خواهد بود، اظهار کرد: ممکن است در یک رشته‌ای، داوطلبی صلاحیت علمی مناسب را نداشته باشد و مورد پذیرش هم قرار نگیرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پس از آنکه سازمان سنجش نمره داوطلبان را به دانشگاه اعلام کرد، دانشگاه براساس نمرات اعلام شده، حد نصاب مدعوین به جلسات مصاحبه را تعیین خواهد کرد.

حسینی ادامه داد: معمولاً در دانشگاه تهران به این صورت عمل شده است که برای پذیرش هر نفر-گروه، ۷ نفر به مصاحبه دعوت می‌کنیم. یعنی اگر در رشته‌ای ظرفیت پذیرش ما ۳ نفر باشد، تا نفر بیست و یکم را به مصاحبه دانشگاه دعوت خواهیم کرد.

امروز؛ اعلام نتایج آزمون دکتری ۱۴۰۰

نتایج اولیه آزمون دکتری ۱۴۰۰، امروز 29 فروردین اعلام خواهد شد.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، نتایج کنکور دکتری ۱۴۰۰، عصر روز یکشنبه 29 فروردین ماه اطلاع رسانی خواهد شد.

فاطمه زرین آمیزی افزود: نتایج اولیه آزمون ورودی دوره دکتری «Ph.D» نیمه متمرکز سال ۱۴۰۰ که روز ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ برگزار شد، به‌صورت کارنامه در هفته آخر فروردین ماه 1400 یعنی اواسط هفته آینده منتشر می‌شود.

آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۴۰۰ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی عالی جمعه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۹ با بیش از ۹۰ درصد داوطلبان ثبت نام کننده در ۲۴۲ کد رشته، ۲۱۰ حوزه امتحانی و ۱۱۰ شهرستان برگزار شد.

تعداد ۱۸۵ هزار و ۶۹ نفر در این دوره از آزمون ثبت نام کرده بودند و تعداد شهرهای محل برگزاری آزمون نیز نسبت به آزمون دوره گذشته که ۶۰ شهر بود افزایش پیدا کرده بود.

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور کارنامه و نتایج اولیه آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۰ در هفته آخر فروردین ۱۴۰۰ منتشر می‌شود و داوطلبان مجاز در هفته اول اردیبهشت ماه می‌توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

پس از انتخاب رشته افراد مجاز، در هفته اول اردیبهشت ماه، افرادی که حد نصاب را کسب کرده اند برای مصاحبه معرفی می‌شوند. حدود ۳ برابر به مصاحبه دعوت می‌شوند که پیش بینی می‌شود تعداد افراد معرفی به مصاحبه حدود ۵۰ تا ۵۵ هزار نفر باشد. مصاحبه‌های تخصصی به مدت ۲ ماه از خردادماه ۱۴۰۰ آغاز می‌شود.

بر اساس آخرین مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در زمینه سهم آزمون و سهم مصاحبه در دانشگاه‌ها، همچنان سهم ۵۰ درصد مصاحبه و سهم ۵۰ درصد آزمون است و بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی حد نصاب در پذیرش دانشگاه‌ها اعمال می‌شود.

ظرفیت پذیرش در دوره دکتری دانشگاه‌های دولتی و غیر انتفاعی به همراه دانشگاه آزاد در مجموع حدود ۲۲ تا ۲۴ هزار نفر است که برآورد می‌شود حدود ۱۲ هزار نفر در دوره دکتری دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی و همین تعداد در دانشگاه آزاد پذیرفته شوند.

آیا نتایج کنکور دکتری سراسری و آزاد ۱۴۰۰ جداگانه اعلام می شود؟ نتایج اولیه و نهایی آزمون دکتری 1400 کجا منتشر خواهد شد؟

سال گذشته نتایج اولیه و نهایی دکتری سراسری و ازاد همزمان از طریق سایت سازمان سنجش اعلام شد.

شروع انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۰ از فردا

مهلت انتخاب رشته آزمون دکتری ۱۴۰۰ از فردا دوشنبه ۳۰ فروردین آغاز خواهد شد.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، آن‌دسته از متقاضیانی که براساس مندرجات کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی شده اند، باید از روز دوشنبه مورخ ۳۰ فروردین تا روز پنجشنبه دوم اردیبهشت ماه نسبت به ثبت کدرشته‌محل‌های انتخابی خود (حداکثر ۵۰ کدرشته محل درصورت وجود) با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده‌اند، از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایند.

به این‌دسته از متقاضیان توصیه می‌شود؛ ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی و اطلاعیه‌های مرتبط با آن اقدام نموده، سپس کدرشته‌محل‌های مورد علاقه خود را، از کدرشته‌محل‌های مربوط به رشته امتحانی انتخاب و اولویت‌ها را به ترتیب علاقه، مرتب نموده و پس از آن نسبت به ثبت رشته محل های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اقدام کنند.

همچنین دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی این آزمون از عصر روز یکشنبه ۲۹ فروردین ماه از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش در دسترس متقاضیان مجاز به انتخاب رشته قرار خواهد گرفت.

لازم به توضیح است اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه علمی و سنجش عملی و بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری) در اواخر اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

اعلام نتایج آزمون دکتری ۱۴۰۰ در روز یکشنبه

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص اعلام نتایج کنکور دکتری تخصصی 1400 منتشر شد.

زمان اعلام نتایج آزمون دکتری1400

به اطلاع شرکت‌کنندگان آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال 1400 می‌رساند؛ کارنامه نتایج اولیه آزمون مذکور در روز یکشنبه مورخ 1400/01/29 از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی www.sanjesh.org  قابل مشاهده بوده و متقاضیان با استفاده از شماره داوطلبی یا شماره پرونده و همچنین شماره شناسنامه و سال تولد می‌توانند کارنامه نتایج اولیه آزمون خود را مشاهده نمایند.

زمان انتخاب رشته دکتری 1400

آن‌دسته از متقاضیانی که براساس مندرجات کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی گردیده‌اند، می‌بایست از روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 تا روز پنجشنبه مورخ 1400/02/02 نسبت به ثبت کدرشته‌محل‌های انتخابی خود (حداکثر 50 کدرشته محل درصورت وجود) با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده‌اند، در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اقدام نمایند. به این‌دسته از متقاضیان توصیه می‌شود؛ ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی و اطلاعیه‌های مرتبط با آن اقدام نموده، سپس کدرشته‌محل‌های مورد علاقه خود را، از کدرشته‌محل‌های مربوط به رشته امتحانی انتخاب و اولویت‌ها را به ترتیب علاقه، مرتب نموده و پس از آن نسبت به ثبت رشته محلهای انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اقدام نمایند.

دفترچه انتخاب رشته دکتری 1400

دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی این آزمون از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان از عصر روز یکشنبه مورخ 1400/01/29 در دسترس متقاضیان مجاز به انتخاب رشته خواهد بود.

لازم به توضیح است اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه علمی و سنجش عملی و بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری) در اواخر اردیبهشت ماه 1400 از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اعلام خواهد شد.

نکات مهم

ضمناً نظر متقاضیان گرامی را به موارد ذیل جلب می‌نماید:

1- به اطلاع آن‌دسته از متقاضیانی که با توجه به مفاد کارنامه نتایج اولیه، مجاز به انتخاب رشته در مجموعه مدرسی معارف اسلامی (کدرشته امتحانی 2180) گردیده و مایل به انتخاب کدرشته‌محل‌های مربوط به رشته مدرسی معارف اسلامی هستند، می‌رساند از آنجا که شرط ورود در کدرشته امتحانی مذکور به دانشگاه، علاوه بر کسب نمره علمی لازم، احراز شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون مذکور (دفترچه شماره 1)، نتیجه مصاحبه‌ای می‌باشد که توسط مدیریت جذب و ارزشیابی معاونت آموزشی، پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها انجام خواهد شد، لذا این‌دسته از متقاضیان چنانچه در ردیف معرفی‌شدگان دارای حدنصاب برای انجام مراحل مصاحبه قرار گیرند، لازم است برای انجام مراحل پذیرش (که در محدوده زمانی هفته اول خرداد ماه سال 1400 خواهد بود) به درگاه اطلاع‌رسانی معاونت آموزشی، پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی (به نشانی www.asatid.org) مراجعه و ضمن ثبت‌نام و تکمیل فرم مشخصات فردی و ارسال مدارک درخواستی در این سامانه، منتظر اعلام زمان مصاحبه از سوی معاونت مذکور باشند.

بدیهی است عدم ثبت‌نام در این سامانه به منزله انصراف از تحصیل در این رشته تلقی می‌گردد. در پایان لازم به ذکر است که در گزینش نهایی، وضعیت علمی متقاضیانی که مبادرت به تکمیل فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی اینترنتی خود در موعد مقرر ننمایند و یا نتیجه مراحل پیش گفته از سوی معاونت مذکور به صورت منفی به این سازمان اعلام گردد، مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

2- متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته می‌باشند و علاقه مند به انتخاب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی هستند، لازم است با کد دسترسی مندرج در کارنامه به درگاه اطلاع رسانی دانشگاه مذکور به آدرس www.azmoon.org  مراجعه و بر اساس اطلاعیه‌های مربوط که در درگاه آن دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد، اقدام نمایند.

3- متقاضیان علاقه مند به انتخاب هر یک از کد رشته های امتحانی مربوط به دانشگاه های: جامع امام حسین (ع) و علوم انتظامی امین که فقط مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیرروزانه شده اند، در صورت تمایل و دارابودن شرایط لازم مطابق توضیحات انتهای دفترچه می توانند کد رشته محل های مربوط به دوره های روزانه دانشگاه های ذیربط را نیز انتخاب نمایند.

تمدید ثبت نام دکتری بدون آزمون ۱۴۰۰ دانشگاه تربیت مدرس

مهلت ثبت نام داوطلبان پذیرش دکتری استعداد درخشان در دانشگاه تربیت مدرس تا 31 فروردین ماه تمدید شد.

 بر اساس اعلام این دانشگاه، با توجه به شیوع مجدد ویروس کرونا و درخواست تعدادی از داوطلبان، مهلت ثبت نام داوطلبان پذیرش در دوره های دکتری از طریق پذیرش دانشجویان استعدادهای درخشان (برگزیدگان علمی) تا پایان روز سه شنبه مورخ 1400/01/31 تمدید شد.

ضروری است داوطلبان واجد شرایط در فرصت باقی مانده نسبت به ثبت نام و بارگذاری مدارک در سامانه گلستان دانشگاه مطابق اطلاعیه دکتری بدون آزمون 1400 دانشگاه تربیت مدرس اقدام نمایند.