اعلام جزئیات پذیرش دکتری بدون آزمون 1400 دانشگاه زابل

فراخوان پذیرش دانشجوی دکتری بر اساس آیین نامه استعداد درخشان در دانشگاه زابل برای سال تحصیلی 1400-1401 منتشر شد.

به گزارش پی اچ دی یار، دانشگاه زابل برای نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ بر اساس آیین نامه دکتری بدون آزمون و مطابق با موارد مندرج در این اطلاعیه در رشته‌های اعلام شده از بین داوطلبان واجد شرایط دانشجوی دکتری می‌پذیرد.

زمان ثبت نام دکتری بدون کنکور زابل

مهلت ارسال مدارک از تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۲۴ لغایت ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ می‌باشد.

در ارسال اسکن مدارک از طریق پست الکترونیک، لازم است کلیه مدارک اسکن شده در قالب یک فایل فشرده و بنام شخص دانشجو ایمیل گردد. در صورت ارسال تکی و ناقص مدارک، مسئولیت‌عدم بررسی پرونده بر عهده شخص دانشجو خواهد بود.

لازم به ذکر است پذیرش نهایی متقاضیان براساس بررسی اصل مدارک و سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد و مدارک ناقص و یا ارسال شده بعد از تاریخ مذکور مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی‌گیرد.

با توجه به راه‌اندازی سامانه پست الکترونیکی واحد استعدادهای درخشان دانشگاه در جهت تسهیل فرآیند پاسخ‌گویی، ثبت‌نام و عدم نیاز به مراجعات حضوری متقاضیان، مقتضی است که دانشجویان محترم واجد شرایط استفاده از تسهیلات آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون دکتری تخصصی، کلیه مدارک درخواستی را جهت ثبت‌نام اولیه به صورت اسکن شده به سامانه پست الکترونیکی estedad@uoz.ac.ir و همچنین اصل مدارک و فرم‌های تکمیل شده را تا تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ به آدرس زابل- کیلومتر ۲ جاده بنجار – پردیس جدید دانشگاه زابل – معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی – گروه هدایت استعدادهای درخشان دانشگاه زابل ارسال نمایند.

شرایط ثبت نام دکتری بدون آزمون ۱۴۰۰ دانشگاه زابل

 

۱- داشتن مدرک کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه‌های مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری متناسب با رشته و گرایش تحصیلی در دوره دکتری.

تبصره ۱: دارندگان مدرک معادل اجازه شرکت در آزمون را ندارند.

تبصره ۲: دانشجویان نیمسال آخر به شرط این که تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ از پایان‌نامه خود دفاع نمایند نیز می‌توانند با ارائه گواهی از دانشگاه مربوطه در این آزمون شرکت نمایند.

۲- در زمان تقاضا نباید بیش از دو سال از تاریخ فراغت از تحصیل مقطع کارشناسی ارشد متقاضی گذشته باشد.

۳- پذیرش در دوره دکتری تمام وقت بوده و پذیرفته‌شدگان مشمول کلیه مقررات آموزشی وزارت متبوع و جاری در دانشگاه زابل می‌باشند. مطابق مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پذیرفته‌شدگان نهایی ملزم به سپردن تعهد تحصیل تمام وقت به دانشگاه برای کل مدت تحصیل دوره دکتری خواهند بود. لذا داوطلب نباید به موسسه دیگری تعهد خدمت داشته یا در استخدام محل دیگری باشد.

تبصره ۳: داوطلبان شاغل در سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی در صورت قبولی در آزمون باید موافقت بالاترین مقام مسئول سازمان را جهت ادامه تحصیل خود ارائه نمایند.

۴- داشتن یکی از شرایط آئین‌نامه جدید ارائه تسهیلات به برگزیدگان علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.

۳- شرایط استفاده از آئین نامه:

– داشتن میانگین کل ۱۶ و بالاتر در دوره کارشناسی و میانگین کل ۱۷ و بالاتر بدون احتساب نمره پایان‌نامه در دوره کارشناسی ارشد (یا میانگین همتراز شده هریک از دوره‌های مذکور طبق دستورالعمل مصوب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه)

– نمره پایان‌نامه با درجه عالی و خیلی خوب.

– حداکثر از زمان فراغت از تحصیل بیش از ۲ سال نگذشته باشد.

– پذیرش شامل دوره‌های غیرانتفاعی–غیردولتی، دانشگاه پیام نور، پردیس‌های خودگردان و بین‌المللی و دانشگاه آزاد اسلامی نمی‌گردد.

– کسب حداقل نمره ۵۰ از آزمون زبان (MCHE و یا معادل آن در سایر آزمون‌ها) قبل از آزمون جامع دکتری (مطابق با آیین‌نامه دوره دکتری مصوب وزارت)

– پذیرش افراد مشمول این آیین‌نامه صرفاً در همان رشته تحصیلی دوره کارشناسی ارشد متقاضی امکان‌پذیر است.

– تغییر رشته یا محل تحصیل افراد پذیرفته شده براساس آین آیین‌نامه مجاز نیست.

نحوه ارائه مقالات یا فعالیت‌های علمی برگزیده

۱- مقالات ارائه شده باید چاپ شده یا دارای گواهی پذیرش چاپ بوده و مستخرج از پایان نامه باشد.

تبصره ۱: دانشجو پس از کسب پذیرش در مقطع دکتری فقط تا پایان نیمسال اول تحصیلی، فرصت خواهد داشت که مقاله خود را که دارای گواهی پذیرش است، به چاپ رسانده و اصل آن را ارائه نماید در غیر این صورت قبولی وی لغو خواهد شد.

تبصره ۲: منظور از پذیرش مقاله، پذیرش بدون قید و شرط مقاله می‌باشد.

۲- هرگونه ثبت اختراع باید مورد تایید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران باشد.

۳- برگزیدگان جشنواره‌های علمی معتبر (خوارزمی، فارابی، رازی و یا ابن سینا) باید تایید دبیرخانه جشنواره را کسب و ارائه نمایند.

۴- برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی باید تایید دبیرخانه المپیاد را کسب و ارائه نمایند.

۵- مقاله، اختراع و یا کتابی موردی پذیرش قرار خواهد گرفت که داوطلب در آن، نفر اول باشد و یا نام وی بلافاصله بعد از استاد راهنما یا مشاور و یا یکی از اعضای هیات علمی ذکر شود و یا  مخترح اصلی اختراع، نویسنده، مسئول کتاب و یا ارائه دهنده اصلی کنفرانس علمی باشد در غیر این صورت به آن امتیازی تلعق نخواهد گرفت.

ظرفیت پذیرش دکتری استعداد درخشان

1- حداکثر %۲۰ ظرفیت پذیرش با آزمون شیوه آموزشی -پژوهشی دوره روزانه دکتری دانشگاه به پذیرش بدون آزمون دانشجویان واجد شرایط اختصاص دارد.

۲- ظرفیت مذکور مازاد بر ظرفیت پذیرش با آزمون دانشگاه می‌باشد.

 ۶- نکات مهم:

۱- دانش آموختگان حداکثر تا ۲ سال پس از فراغت از تحصیل می‌توانند از تسهیلات پذیرش بدون آزمون برای ورود به دوره دکتری برخوردار شوند، لذا داوطلبان توجه داشته باشند در زمان ثبت‌نام در فراخوان، از تاریخ فراغت از تحصیل آن‌ها، دو سال بیشتر نگذشته باشد.

۲- دانشجویان نیمسال آخر، چنانچه تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ بتوانند از پایان‌نامه خود دفاع نمایند، مجاز خواهند بود با رعایت سایر شرایط و با ارائه مدارک لازم در این فراخوان شرکت نمایند.

۳- دانش‌آموختگان دانشگاه‌های آزاد اسلامی، کلیه موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی، پیام نور، جامع علمی-کاربردی و همچنین دانش‌آموختگان دوره‌های مجازی، نیمه حضوری، بین‌الملل، پردیس بین‌الملل و پردیس خودگردان، مجاز به ورود بدون آزمون به دوره دکتری نمی‌باشند.

۴- متقاضی باید در هنگام ارائه درخواست پذیرش و یا حداکثر تا زمان آزمون جامع دوره دکتری حد نصاب لازم از یکی از آزمون‌های زبان زیر کسب نماید. گواهی زبان فقط تا دو سال معتبر است.

MSRT (MCHE) – IELTS -TOEFL (PBT) -TOEFL (IBT) -TOEFL (CBT) -TOLIMO

۵- اولویت ادامه تحصیل دانشجو در همان رشته تحصیلی مرتبط در دوره کارشناسی ارشد می‌باشد.

۶- دانش‌آموختگان فقط در صورت دفاع از پایان‌نامه با درجه عالی موفق به کسب امتیازات لازم خواهند شد.

۷- سنوات تحصیل قابل قبول برای امتیازدهی، در مقطع کارشناسی ۸ نیمسال و در مقطع کارشناسی ارشد ۴ نیمسال است.

۸- در صورت انصراف فرد پذیرفته‌شده، جایگزینی پذیرش نخواهد شد.

۹- تغییر رشته و گرایش بعد از قبولی و کسب پذیرش، به هیچ عنوان امکان‌پذیر نخواهد بود.

۱۰- مدارک داوطلبان و وجه دریافتی، به هیچ عنوان مسترد نخواهد شد لذا به داوطلبان توصیه می‌شود با دقت لازم مفاد آگهی را مطالعه و فقط در صورت دارا بودن شرایط مربوط، نسبت به ثبت‌نام در فراخوان اقدام نمایند.

۱۱- ارائه یک نسخه از پایان نامه و نیز نسخه اصل کلیه مقالات، کتب، تألیفات و سایر فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و اجرایی داوطلب در زمان مصاحبه الزامی است.

۱۲- دانشگاه در رد یا قبول تقاضای داوطلبان از اختیارات لازم برخوردار بوده و ملزم به تکمیل ظرفیت دوره دکتری خود نخواهد بود.

۱۳- با توجه به اینکه ادامه تحصیل در مقطع دکتری بصورت تمام وقت می‌باشد، داوطلبان شاغل در وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی باید قبل از ثبت‌نام موافقت کتبی و بدون قید و شرط محل کار خود را مبنی بر ادامه تحصیل کسب نمایند.

۱۴- افرادی که در دوره کارشناسی ارشد خود از سهمیه بدون آزمون استفاده کرده‌اند، می‌توانند از این سهمیه در دوره دکتری نیز استفاده نمایند.

فرآیند اجرای دکتری بدون آزمون ۱۴۰۰ دانشگاه زابل

۱- پرونده متقاضیان جهت انجام ارزیابی و مصاحبه تخصصی به گروه‌های مربوطه ارجاع داده می‌شود. متقاضیان می‌بایست در خصوص زمان، مکان و نحوه انجام مصاحبه با گروه آموزشی خود در ارتباط باشند. عواقب ناشی از بی توجهی به این مورد متوجه شخص دانشجو خواهد بود.

۲- داوطلبانی که حداقل ۶۰ امتیاز از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و مصاحبه را کسب نمایند، مورد پذیرش اولیه دانشگاه قرار خواهند گرفت و اسامی آنها به سازمان سنجش ارسال خواهد شد. ضمناً با توجه به اینکه داوطلبین می‌بایست حتما حداقل ۷ امتیاز مربوط به بند ۱ جدول شماره ۱ آیین نامه را کسب نمایند، توصیه می‌گردد حداقل دو مقاله علمی پژوهشی یا ISI جهت ارائه در زمان مصاحبه داشته باشند.

٣- پذیرش نهایی و قطعی داوطلبان منحصراً پس از تایید سازمان سنجش آموزش کشور و هیات مرکزی گزینش دانشجو وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت خواهد گرفت.

مدارک لازم برای ثبت نام دکتری بدون کنکور ۱۴۰۰ زابل

۱- تصویر گواهینامه مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

۲- تصویر ریزنمرات مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

۳- تصویر کارت ملی، تمام صفحات شناسنامه و کارت پایان خدمت

۴- تصویر مقالات چاپ شده

۵- تصویر تاییدیه پذیرش قطعی مقالات در حال چاپ

۶- تصویر گواهی دال بر احراز حد نصاب یکی از آزمون‌های زبان معتبر

۷- تصویر نسخه تکمیل و امضا شده فرم شماره ۱ و در صورت لزوم فرم شماره ۲

۸- تصویر دو فقره توصیه‌نامه که بصورت جداگانه در داخل پاکت‌های سربسته بوده و ممهور شده باشند.

۹-تصویریک قطعه عکس ۴*۳

۱۰- تصویر صفحه چکیده پایان‌نامه کارشناسی و کارشناسی ارشد

۱۱- تصویر مدارک مربوط به سوابق علمی، آموزشی، پژوهشی و فعالیت‌های فوق‌برنامه و افتخارات علمی (از قبیل گواهی رتبه آزمون سراسری کارشناسی و کارشناسی ارشد، گواهی رتبه تحصیلی، گواهی مسابقات علمی و بین‌المللی معتبر و کسب مقام در جشنواره خوارزمی)

۱۲- تصویر رسید بانکی به مبلغ دو میلیون ریال (۲٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال) به نام درآمدهای حاصل از قراردادهای آموزشی دانشگاه زابل، قابل پرداخت در کلیه شعب بانک تجارت (دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه زابل می‌بایست پنجاه درصد مبلغ فوق‌الذکر را معادل یک میلیون ریال پرداخت نمایند).

نکته: اصل مدارک فوق بصورت پستی ارسال گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.