ثبت نام ارز دانشجویی

افزایش بی سر و صدای شهریه دانشجویان

مؤسسات غیرانتفاعی در حالیکه اعلام کرده‌ بودند شهریه‌ها در سال تحصیلی جدید افزایش نمی‌یابد اما بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ شهریه‌ها در ترم جدید تحصیلی از سوی این موسسات افزایش نامحسوسی داشته است.

علی‌رغم اعلام بسیاری از دانشگاه‌های غیردولتی مبنی بر افزایش شهریه، تنها مؤسسات غیرانتفاعی اعلام کرده بودند که قصد افزایش شهریه را در سال تحصیلی جدید ندارند. با این حال گزارش‌ها حاکی از آن است که شهریه ورودی‌های جدید این مؤسسات با رشد فزاینده‌ای روبه‌رو بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که شهریه ثابت در این مؤسسات تا ۲۹ درصد و شهریه دروس متغییر از ۲۹ تا ۷۳ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که علی آهون‌منش، رئیس اتحادیه مؤسسات غیرانتفاعی همواره خبر از عدم افزایش شهریه داده و اعلام کرده بود: «شهریه دانشجویان برای سال تحصیلی جدید افزایش نمی‌یابد.»

وی با بیان اینکه موضوع افزایش شهریه‌ها در شورای مرکزی اتحادیه مطرح شده بود، ادامه داد: «چند مساله در این‌باره مدنظر قرار گرفت، اول اینکه به دلیل تورم بالا وضع اقتصادی مردم آنچنان مطلوب نیست، از طرفی سایر دانشگاه‌های غیردولتی دیگر که رقیب این دانشگاه هستند نیز افزایشی در شهریه خواهند داشت، بنابراین اتحادیه تصمیم گرفت شهریه سال تحصیلی جدید دانشگاه‌های غیرانتفاعی دقیقاً مانند سال گذشته و افزایشی نداشته باشد.»

افزایش هیئت امنایی شهریه‌ها در موسسات غیرانتفاعی

رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و مؤسسات غیرانتفاعی افزود: «البته وزارت علوم و قانون این موضوع را در اختیار هیئت امنا دانشگاه‌های غیرانتفاعی قرار داده است ولی ما به منظور وحدت رویه اعلام کرده‌ایم که مانند سال گذشته شهریه دریافت می‌شود.»

اکنون به نظر می‌رسد که مؤسسات غیرانتفاعی با استفاده از همین امکان هیئت امنا، توانسته‌اند افزایش نرخ شهریه داشته باشند.

در این میان تعداد کمی از مؤسسات درباره این افزایش شهریه اطلاع‌رسانی کرده‌اند ولی اکثراً در این‌باره اطلاعات رسمی به دانشجویان نداده‌اند وقتی از روابط عمومی‌های موسسات غیرانتفاعی درباره افزایش شهریه جویا شدیم به خبرنگار آنا اعلام کردند که یکسالی است که اجازه اطلاع رسانی درباره شهریه‌ها را به دانشگاه‌ها نمی‌دهند. این مدیران روابط عمومی همچنین از علت این عدم اطلاع‌رسانی اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

با مراجعه به سایت اطلاع‌رسانی موسسات غیرانتفاعی مشاهده می‌شود که برخی از مؤسسات فقط لیست شهریه جدید و تعداد اندکی لیست شهریه سال قبل هم در سایت خود در دسترس قرار داده‌اند که مقایسه قیمت‌های سال گذشته با سال جدید افزایش قیمت‌ها را نشان می‌دهد.

جدول شهریه

جدول شهریه سال ۹۸ موسسه غیرانتفاعی مهر البرز

جدول شهریه

جدول شهریه ۹۷ موسسه غیرانتفاعی مهر البرز

جدول شهریه

همچنین این در حالی است که در سال ۹۷ نرخ شهریه‌ها به گفته آهون‌منش بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشت. به نظر می‌رسد که دلایل اعضای اتحادیه موسسات غیرانتفاعی نتوانسته اعضای هیئت امنای این موسسات را قانع کند. بسیاری معتقدند که توجیهی باید برای این افزایش قیمت در نظر گرفته و اعلام شود. شفافیت در فروش خدمات از جمله خدمات آموزشی یکی از اصول جذب مشتری است. حال با اینکه موسسات غیرانتفاعی در پذیرش اولیه خود با مشتریانشان صداقت نداشته‌اند تصمیم دارند که در مرحله تکمیل ظرفیت هم دانشجو جذب کنند.

البته آمار پذیرش در این مؤسسات نشان می‌دهد که پذیرش در آنها به‌شدت کاهش پیدا کرده است و از ۲۴۷ هزار و ۴۱۶ نفر پذیرفته‌شده در دوره بدون آزمون تنها ۶۶ هزار و ۶۱۹ نفر در مؤسسات غیرانتفاعی پذیرش شده‌اند که قطعا این امر نشان‌دهنده کاستی‌هایی است که باید مورد توجه مسئولان این موسسات و همچنین متقاضیان دوره‌های تحصیلی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *