افزایش سقف حمایت از پژوهشگران کشور/آغاز فعالیت معاونت ترویج علم و فناوری صندوق

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران از افزایش سقف حمایت‌های صندوق از طرح‌های پژوهشی و حوزه پسا دکتری خبر داد و گفت: با این اقدام حمایت‌هایمان از محققان کشور موثرتر دنبال می‌شود.

به گزارش ایسنا، ایمان افتخاری درباره تغییرات برنامه‌های صندوق از ابتدای سال جاری تا کنون بیان کرد: سیاست‌های صندوق برای اختصاص حمایتی بهینه تا حدودی تغییر کرده است. در حال حاضر، در چارچوب بودجه مصوب کمیته تخصصی صندوق برای هر کارگروه، برنامه‌ریزی مناسب و مستقلی در حوزه‌های مختلف علوم در حال شکل‌گیری است و  بنابراین کارگروه‌ها می‌توانند حمایت‌های بهینه‌تری متناسب با حوزه علمی مربوطه داشته باشند.

افتخاری با بیان اینکه برنامه‌های صندوق به دو بخش کلی تقسیم می‌شود، ادامه داد: یکی از این دو بخش، برنامه‌های فراگیر همچون حمایت از طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری و پسا دکتری هستند که از نظر تعداد و وسعت جغرافیایی گسترده هستند. بخش دوم، برنامه‌هایی هستند که گروه خاصی از جامعه پژوهشگران را به صورت هدفمند، حمایت می‌کنند.

وی درباره تغییرات برنامه‌های فراگیر صندوق در سال جاری، گفت: دریافت طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری و درخواست‌های پسادکتری از این پس در قالب انتشار فراخوان انجام می‌شود. این کار زمینه مقایسه طرح‌های مختلف، ایجاد تعادل بین حوزه‌های مختلف علمی و برنامه‌ریزی بهتر را فراهم می‌کند. نخستین فراخوان طرح‌های پژوهشی در بیشتر کارگروه‌ها منتشر شده است. فراخوان حمایت از طرح‌های پسا دکتری هم از نیمه دوم مرداد ماه منتشر می‌شود.

به گفته افتخاری، در حوزه پسا دکتری حمایت مالی از محققان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و نزدیک به دو برابر شد. البته در زمینه طرح‌های پژوهشی نیز این افزایش حمایت‌ها وجود دارد و سقف حمایت از ۳۰ میلیون تومان به ۴۵ میلیون تومان رسید. دیدگاهی که در کمیته تخصصی در این خصوص وجود داشت، این بود حتی اگر تعداد حمایت‌ها کاهش یابد، اما حمایت از طرح‌ها موثرتر و با مبالغ بیشتر باشد، اثر بهتری را بر جریان علمی کشور شاهد خواهیم بود.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران تصریح کرد: در بخش دوم از برنامه‌هایمان نیز که برنامه‌های هدفمند خاص هستند، فعالیت‌هایی در حال افزوده شدن است. با این رویکرد جهت گیری همکاری‌های علم و فناوری بین‌المللی را با کشورهای شرق گسترش می‌دهیم. به همین منظور اولین فراخوان مشترک با وزارت علم و فناوری چین منتشر شد و داوری حضوری طرح‌های ارسالی به این فراخوان در مراحل پایانی است. دومین فراخوان این حوزه نیز در قالب فراخوان صندوق راه ابریشم به تازگی منتشر شده است. هر دوی این برنامه‌ها تعاملات حوزه علم و فناوری با کشور چین را توسعه می‌دهد. همچنین به زودی فراخوان مشترکی با کشور روسیه منتشر می‌شود.

افتخاری، توسعه علوم پایه و انسانی را از برنامه‌های هدفمند دیگر صندوق دانست که با تاکید بر توانمندسازی پژوهشگران جوان در حال پیگیری است و می‌توان به برنامه‌هایی همچون پیشتازان و میثاق اشاره کرد که به‌زودی برای استفاده پژوهشگران اعلام خواهند شد. برنامه‌هایی نیز برای توسعه همکاری پژوهشگران جوان با شرکت‌های دانش‌بنیان به‌زودی عملیاتی می‌شود. همچنین در حوزه ترویج و توانمندسازی نیز برنامه‌هایی داریم و در این زمینه معاونت ترویج علم و فناوری صندوق فعال شده است. این معاونت برنامه‌های متعددی برای این حوزه دارد تا شاهد فرهنگ‌سازی مناسب در جامعه باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *