انتقاد دانشگاه تربیت مدرس از عدم پرداخت بودجه پسادکتری

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه تربیت مدرس گفت: با عدم تخصیص بودجه جذب پژوهشگران پسادکتری از سوی دولت، این مبلغ از ردیف بودجه پژوهش دانشگاه کسر می‌شود.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، یعقوب فتح اللهی  به تشریح شرایط جذب پژوهشگران پسا دکتری در دانشگاه پرداخت و گفت: این افراد باید دارای حداقل ۲ مقاله چاپ شده در مجلات معتبر علمی-پژوهشی باشند و کمتر از ۵ سال از زمان اخذ مدرک دکتری آنها گذشته باشد، همچنین افرادی که عضو هیات علمی مراکز علمی باشند، نمی‌توانند از این دوره استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه طول دوره پسادکتری حداکثر ۲ سال است، افزود: پژوهشگران پسا دکتری از طریق ۵ نهاد از جمله صندوق حمایت از پژوهشگران، سرآمدان، بنیاد نخبگان، ستاد نانو و دانشگاه مورد حمایت قرار می‌گیرند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه ضمن بیان این مطلب که حق الزحمه این افراد متناسب با طول دوره مشابه دوره دکتری محاسبه و پرداخت می شود، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ پژوهشگر از سوی دانشگاه جذب می‌شد که امسال به دلیل آنکه دولت بخش‌هایی از بودجه مربوط به این موضوع را اختصاص نداده، نمی توانیم مستقلا پژوهشگر پسادکتری جذب کنیم.

فتح اللهی اضافه کرد: در مجموع سالیانه حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر از ۵ مسیری که ذکر شد، به عنوان پژوهشگر پسا دکتری در دانشگاه جذب می شوند.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب بودجه پژوهشی در دانشگاه تربیت مدرس و سایر دانشگاه‌ها اظهار داشت: حوزه پژوهش جایی است که باید همه پول‌ها در آنجا هزینه شود ولی امروز شاهد هستیم که برای جبران کمبود بودجه، از این بخش کسر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *