تاکید وزیر علوم بر سهم 50 درصدی مصاحبه در پذیرش دانشجوی دکتری

وزیر علوم گفت: در مورد پذیرش دکتری مصوبه نهایی این است که سهم مصاحبه 50 درصد و سهم آزمون هم 50 درصد باشد.

دکتر منصور غلامی درباره اینکه تغییر نحوه پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی به ویژه دکتری و کارشناسی ارشد در چه مرحله‌ای قرار دارد، افزود: در مورد کارشناسی ارشد هنوز مدل جدیدی تعریف نشده است. برخی از دانشگاه‌ها مایل هستند که دانشجویان کیفی تری را بپذیرند که امیدوارم بتوانیم برای این موضوع راه حلی پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: پیش نویس لایحه تحصیلات تکمیلی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دادیم اما هنوز شیوه نامه اجرایی تهیه نشده است.

وزیر علوم درباره شیوه پذیرش دانشجوی دکتری و نظرات متفاوت داوطلبان و دانشگاه‌ها درباره این شیوه پذیرش گفت: در مورد دکتری مصوبه نهایی این است که سهم مصاحبه ۵۰ درصد و سهم آزمون هم ۵۰ درصد است. درست است که دانشگاه‌ها مایل به افزایش سهم خود در پذیرش دکتری هستند و داوطلبان هم نکاتی را عنوان می‌کنند، به هر حال این شائبه‌ها و اختلاف نظرها وجود دارد و باید از این فضای ذهنی خارج شویم.

غلامی اضافه کرد: در دنیا هم اکنون دانشجوی دکتری با نظر دانشگاه و حتی گروه آموزشی پذیرفته می‌شود. ما در ایران در یک دوره‌ای به دلیل تعداد بالای داوطلب مجبور شدیم شیوه دیگری داشته باشیم. بالاخره ممکن است داوطلبان با مواردی برخورد کرده باشند و ذهنیتی برای آنان بوجود آمده باشد که باید سعی کنیم این ذهنیت را پاک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.