تعویق کنکور دکتری 1400؛ درخواست داوطلبان به علت خیز مجدد کرونا

با شیوع کرونا و امکان پذیر نبودن برگزاری تجمعات، سال گذشته کنکور‌های سراسری، ارشد و دکتری با تعویق‌های چندین و چند باره مواجه شدند.

اولین آزمونی که سال گذشته به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد کنکور دکتری ۹۹ بود که مقرر بود در ۹ اسفند ۹۸ برگزار شود. این شرایط باعث شد که سازمان سنجش با صدور اطلاعیه‌ای از برگزار شدن کنکور دکتری ۹۹ در تاریخ ۹ خرداد ۹۹ خبر بدهد و در نهایت بعد از سه بار تعویق این کنکور در تاریخ ۹ مرداد ۹۹ و بعد از ۵ ماه از موعد مقرر برگزار شد.

در شرایط موجود  و در حالی که بیش از ۱۰ روز دیگر تا موعد برگزاری کنکور دکتری باقی مانده است هشتک تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۰ به مطالبه روز تبدیل شده است.

زمان برگزار کنکور دکتری1400

فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور درباره زمان برگزاری کنکور دکتری گفت: آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۰ به منظور پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی  در تاریخ ۱۵ اسفند برگزار خواهد شد.

سخنگوی سازمان سنجش در ادامه بیان کرد: دریافت کارت ورود به جلسه آزمون از تاریخ ۱۰ اسفند در سایت سازمان سنجش قرار داده می‌شود و داوطلبان می‌توانند از تاریخ ۱۲ لغایت ۱۴ اسفند کارت ورود به جلسه خود را دریافت کنند.

درخواست داوطلبان برای تعویق کنکور دکتری

یکی از داوطلبان کنکور دکتری نوشته است: سال گذشته کنکور ارشد و دکتری به تعویق افتاد و این مسئله باعث مشکلات عدیده برای داوطلبان پسر که در تاریخ اول تیرماه و مردادماه اعزام به سربازی می‌شود شده است. با کلی برنامه ریزی درسی برای کنکور و آمادگی باید اعزام به خدمت بشویم و کل زحمات یک ساله مان هدر رفته است. لطفا کمکمان کنید و از سازمان نظام وظیفه جهت تعویق اعزام داوطلبان کنکور  دکتری تا اعلام نتایج آزمون موافقت کنند پیگیری کنید.

یک متقاضی دیگر تعویق کنکور دکتری بیان کرده است: با توجه به اینکه وزارت برداشت صریحاً در اطلاعیه تعویق آزمون دستیاری پزشکی، به شرایط خطرناک ویروس کرونا اشاره کرده است، ما دواطلبان آزمون دکتری ۱۴۰۰ نیز خواستار تعویق آزمون و انتقال آن به فروردین یا اردیبهشت ۱۴۰۰ هستیم. طبیعتا اگر در ماه اسفند شرایط برای برگزاری یک آزمون ۱۰ تا ۱۵ هزار نفری خطرناک تشخیص داده شده، حکم این است که برای آزمونی با بیش از ۱۸۰ هزار نفر شرایط بسیار خطرناک‌تر خواهد بود.

داوطلبی با انتقاد به سازمان سنجش نوشت: سازمان سنجش با وجود هشدار جدی ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد خیز چهارم و احتمال شیوع کرونای انگلیسی چه اصراری به برگزاری آزمون دارد؟

داوطلبی به واکسیناسیون عمومی اشاره کرد و نوشت: همه واکسن میزنیم، و آن زمان با خیال راحت در یک زمان مناسب سرجلسه آزمون می‌رویم.

یک داوطلب دیگر به شرایط بد خوزستان اشاره کرد و نوشت: خوزستان شرایط به مراتب بدتری نسبت به سایر استان‌ها دارد و مشخص نیست داوطلبان دکتری این استان قرار است چگونه در کنکور شرکت کنند. علاوه بر این در کهگیلویه و بویر احمد هم با زلزله مواجه بوده ایم و داوطلبان این شهرستان نیز شرایط شرکت در کنکور را ندارند.

داوطلبی دیگر نوشت: تا الان حدود ده هزار نفر در کارزار‌های اینترنتی درخواست تعویق کنکور دکتری به زمان قطعی اردیبهشت ماه را داشتند. لازم به ذکر است که آزمون دستیار پزشکی با تعداد متقاضی حدود یک دهم آزمون دکتری سراسری به دلیل آنچه که وزارت بهداشت شرایط خطرناک کرونا خوانده است، به تعویق افتاد، اما هنوز خبری از تعویق آزمون دکتری سراسری نیست. خواستار تعویق کنکور دکتری به اردیبهشت ماه هستیم.

اما چرا داوطلبان متقاضی تعویق هستند؟

طی چند روز گذشته، وزارت بهداشت در خصوص شدت گرفتن بیماری کرونا در اسفندماه بار‌ها و بار‌ها هشدار داده تا جایی که موضوع پیک چهارم شیوع کرونا مطرح شده است و وزیر بهداشت گفته است: «اسفند ماه سختی خواهیم داشت اگر شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت نکنیم» شیوع کرونای انگلیسی با قدرت سرایت ۳۰ تا ۷۰ درصدی و شناسایی چندین فرد آلوده به این ویروس در کشور  بر موج نگرانی‌ها دامن زده است. وزیر بهداشت همچنین بیان داشته است: «آتش پیک کرونا از هر جایی بلند شد، باید بلافاصله این آتش را خاموش کنیم».

اما بی‌توجه به این هشدار‌ها تا زمان نگارش این گزارش خبری از تعویق کنکور دکتری به گوش نرسیده است و سخنگوی سازمان سنجش در این باره گفته است: کنکور دکتری ۱۴۰۰ با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی در زمان مقرر شده، برگزار می‌شود. این در حالی است که آزمون دکتری با رقابت ۱۸۴ هزار و ۲۱۳ نفر برگزار خواهد شد. داوطلبان متقاضی تعویق در میانه اعتراضات خود به چند نکته اشاره کرده اند. یکی ازاین موارد این است که به تعویق انداختن آزمون و برگزاری آن در شرایطی که حداقل بخشی از جامعه واکسن زده و ایمن شده‌اند، می‌تواند در کاهش احتمال ابتلا مؤثر واقع شود.

مسئله دیگری که داوطلبان به آن اشاره کرده اند این است که کنکور دکتری ۹۹ بار‌ها به تعویق افتاده و نتایج سال قبل مهر ماه اعلام شده است و این اعلام دیر هنگام باعث شده است که داوطلبانی که در این آزمون موفق به قبولی نشده اند فرصت کافی برای شرکت در آزمون مجدد را نداشته باشند و فقط یک زمان ۴ ونیم ماهه برای شرکت در سخت‌ترین کنکور را در اختیار داشته اند. داوطلبان متقاضی تعویق معتقدند که باید از فرصت برابر  برای شرکت در این آزمون برخوردار باشند.

نهاد تصمیم گیرنده برای تعویق کنکور

اما نهاد تصمیم گیرنده برای تعویق کنکور دکتری ناپیوسته سال ۱۴۰۰ سازمان سنجش نبوده است و ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با توجه به شرایط تصمیم به تعویق برگزاری کنکور و یا برگزاری می‌گیرند. در این زمینه مسئولان سازمان سنجش تاکید کرده اند که این سازمان مجری قانون است نه قانون گذار و هر تصمیم ستاد کرونا ابلاغ کند اجرا می کنند.

تعویق کنکور دکتری چقدر امکان پذیر است؟

تجربه سال گذشته و اعلام تعویق آزمون تنها چند روز پیش از برگزاری کنکور دکتری ۹۹ و وضعیت غیر قابل پیش بینی شیوع کرونا و همچنین شیوع گونه‌های جدیدویروس کفه احتمال تعویق به سمت سنگینی می‌چرخد، اما از سوی دیگر در این چند ماهه گذشته چند آزمون از جمله هشتمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی، آزمون استخدامی وزارت بهداشت، المپیاد علمی دانشجویی، آزمون سامفا و … برگزار شده اند و شیوه نامه‌های بهداشتی در آن‌ها رعایت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *