جذب اعضای هیئت علمی منطق با نقشه جامع علمی کشور می شود

رئیس هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جذب اعضای هیئت علمی باید منطبق با نقشه جامع علمی کشور و در راستای آمایش آموزش عالی باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۲۳۸ هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست  محمدعلی کی‌ نژاد در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، محمدعلی کی‌نژاد با اشاره به فرآیند جذب متعهدین خدمت دانشگاه‌ها که جزو اعضای هیئت علمی محسوب نمی‌شوند، گفت: فرآیند بررسی صلاحیت علمی و عمومی متعهدین خدمت باید انجام شود؛ ضمن آنکه این مسئله باید شامل اعضای حق‌التدریس دانشگاه‌ها نیز باشد.

وی افزود: در راستای شفاف‌سازی سوابق اعضای هیئت علمی جذب شده مناسب است گزارش فعالیت‌های علمی (رزومه) اعضای هیئت علمی در پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه‌ها برای اطلاع عموم مردم درج شود.

رئیس هیئت عالی جذب ادامه داد: ضمنا هیئت مرکزی جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز مانند هیئت مرکزی جذب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است دو برابر افراد پذیرفته شده در هیئت اجرایی جذب، پرونده ها را بررسی کند.

کی‌ نژاد با اشاره به فرآیند اجرایی عملکرد جذب در دانشگاه‌ها در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید ساز و کار نظارت بر این فرآیند تعریف شود.

وی افزود: در این راستا گزارش فرآیند جذب اعضای هیئت علمی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط دبیر هیئت مرکزی جذب این وزارتخانه در جلسات آتی ارائه خواهد شد.

رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ادامه داد: هرگونه نامه‌نگاری برای دریافت ردیف بودجه اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها باید با تأیید هیئت مرکزی جذب اعضای هیئت علمی در وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گیرد.

رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها باید منطبق با نقشه جامع علمی کشور و در راستای آمایش آموزش عالی باشد تا زمینه توسعه کیفی دانشگاه‌ها به صورت نظام‌مند فراهم شود.

در ادامه جلسه ۲۳۸ هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی؛ محمد مهدی  طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به فرآیند جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۱۳۸۵ گفت: پرونده حدود ۵۰۰ نفر از اعضای هیئت علمی که در بازه زمانی ۱۳۸۵-۱۳۹۷ به صورت یکساله با دانشگاه آزاد قرارداد همکاری داشته‌اند، در هیئت مرکزی جذب دانشگاه آزاد اسلامی بررسی می شود.

وی افزود: در حدود ۴۰۰ نفر که در سال ۱۳۹۷ براساس فراخوان پذیرفته شده‌اند نیز وارد فرآیند جذب می شوند.

دستور اول جلسه تأیید احکام هیئت اجرایی جذب دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بود که احکام مربوط به اعضای جدید هیئت اجرایی جذب و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه‌ های  علوم پزشکی کرمان، مشهد، بجنورد، گیلان سمنان، ارتش جمهوری اسلامی ایران، اراک و دانشگاه های رازی کرمانشاه، یزد، علوم و معارف قرآن، گنبد کاووس، کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، مراغه،  صنعتی اصفهان، صنعتی قم، صنعتی همدان، ملایر و لرستان، پژوهشگاه فضایی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، سازمان تحقیقات و آموزش ترویج کشاورزی و دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری تأیید شدند.

دستور دوم جلسه ۲۳۸ هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به بررسی وضعیت متقاضیان راتبه (بورسیه) معرفی شده به دانشگاه آزاد اسلامی توسط هیئت عالی جذب اختصاص داشت که در این رابطه گزارشی توسط رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شد.

طهرانچی با اشاره به فرآیند جذب بورسیه‌های معرفی شده توسط هیئت عالی جذب گفت: از ۱۳۱ متقاضی راتبه (بورسیه) بلا تکلیف برای جذب دعوت به عمل آمد و از بین این افراد بررسی علمی و عمومی ۳۳ متقاضی به صورت کامل انجام شده و جذب آن‌ها در مراحل نهایی است.

وی افزود: حدود ۳۰  نفر از لیست مذکور نیز تأیید صلاحیت عمومی شده‌اند و در حال بررسی برای جذب آنها در مراکز استان‌ها هستیم که تاکنون ۶۳ نفر از افراد معرفی شده  در دانشگاه آزاد اسلامی جذب خواهند شد.

در پایان جلسه ۲۳۸ هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پیشنهاد واصل شده در  خصوص مصوبه ۶۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون امکان تفکیک شئون اداری استخدامی از شئون علمی، آموزشی و پژوهشی ارائه شد.

در این پیشنهاد آمده است تصمیم گیری در مورد پرونده‌های آموزش عالی خارج از شمول مندرج در مصوبه ۶۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی  با دیوان عدالت اداری باشد و سایر موارد مشمول مصوبه ۶۳۰ کماکان براساس مصوبه مذکور باشد.

در این رابطه و پس از بحث و بررسی موضوع اعضاء مقرر کردند بعد از بررسی پیشنهاد مربوطه گزارشی برای ارائه به قوه قضائیه تدوین شود، ضمن آنکه مفاد قانونی مذکور طی کارگروهی با مشارکت نمایندگان پارلمانی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *