درخواست بازنگری در کنکور دکتری از سوی معاونان دانشگاه ها

معاونان آموزش دانشگاه ها در نشست «کنکور؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» خواستار بازنگری نحوه سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی شدند.

به گزارش مهر، نشست «کنکور؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، روسا و معاونان آموزشی برخی از دانشگاه های بزرگ برگزار شد که برخی از موضوعاتی که در این نشست مطرح شد به شرح زیر است:

علی اکبر افضلیان، معاون آموزشی دانشگاه شهیدبهشتی در این نشست گفت: باید به دنبال اصلاح کنکور باشیم و حد نصاب‌هایی را برای آن قرار دهیم، کاری که امسال برای کنکور کارشناسی انجام شد و حد نصاب صفر برای آن قرار داده شد و کسانی که حد نصاب آنها کمتر از صفر بود پذیرش نشدند.

بزرگترین مشکل پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ارشد

وی ادامه داد: نباید به دنبال این باشیم که یک کار بزرگ انجام دهیم بلکه می‌توانیم به تدریج فرآیند کنکور را اصلاح کنیم. کارهایی که می شود را باید انجام بدهیم در حال حاضر بزرگترین مشکل ما دوره کارشناسی ارشد است. با استعدادترین دانشجویان در مقطع کارشناسی و سپس بعد از آن در دوره دکتری قرار دارند، ضعیف‌ترین دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد هستند که بیشترین تعداد دانشجویان ورودی دانشگاه را دارند و باید برای اصلاح پذیرش دانشجو دراین مقطع کارهایی صورت گیرد.

بسیاری از دانشگاه ها پایین تر از مدرسه هستند

وی ادامه داد: اگر پشتیبانی سیاسی از طرف نمایندگان نباشد، بسیاری از دانشگاه‌هایی که ایجاد شده اند، سطح دانشگاه ندارند و پایین‌تر از مدرسه هستند. چنین مؤسسه‌هایی از بلوغ لازم برای پذیرش دانشجو برخوردار نیستند و باید به آنها توجه شود.

وی ادامه داد: در موضوع کنکور در یک سال گذشته مراجع مختلف ورود کردند و همه در این مورد تعجیل دارند که این نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند؛ در این رابطه سیاست‌های ناهمگونی وجود دارد. مجلس از طرفی تاکید می کند کنکور کارشناسی برداشته شود و از طرف دیگر در همان دوران آزمون دکتری را متمرکز می کند که جز آسیب چیزی نداشت.

معاون آموزشی دانشگاه اصفهان افزود: به نظر من آزمون کارشناسی با وجود آنکه آسیب‌ دارد، ولی استانداردتر است در عین حال بدترین نوع پذیرش برای دوره کارشناسی ارشد است که دانشگاه‌ها هیچ‌گونه مداخله‌ای برای پذیرش آن نداشته و استاندارد آن کم است.

شاقول تصریح کرد: ما در دانشگاه اصفهان در هیچ رشته ای دانشجو با سوابق تحصیلی پذیرش نمی‌کنیم، همه دانشجویان ما از طریق کنکور پذیرش می‌شوند.

در ادامه باب اله حیاتی معاون آموزشی دانشگاه تبریز اظهار داشت: به نظر من کنکور کارشناسی علی‌رغم مشکلاتی که دارد، در این مرحله مناسب‌ترین گزینه است. معدل‌ها واقعی نیستند و نمی‌توان بر سوابق تحصیلی دانش‌آموزان اتکا کرد.

دخالت سایر نهادها موجب کاهش اختیارت دانشگاه ها می شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار عدم دخالت دیوان عدالت اداری در مسائل آموزش عالی شد و افزود: دیوان عدالت اداری، مجلس و سایر نهادها در مسائل آموزش عالی که تخصصی است، دخالت می‌کنند و این باعث می‌شود اختیارات دانشگاه‌ها کم شود.

معاون آموزشی دانشگاه تبریز همچنین خواستار این شد که دست دانشگاه‌ها را در پذیرش دوره دکتری و کارشناسی ارشد باز بگذارند.

در ادامه ایمان الله بیگدلی، مدیر دفتر برنامه ریزی و توسعه دانشگاه فردوسی مشهد، با تاکید بر اینکه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی نمی‌تواند ملاک دقیقی برای سنجش دانشجو محسوب شود، گفت: اگر قرار باشد ما روی شاخص‌های ارزیابی توانمندی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه‌ها تمرکز کنیم در واقع سیستم سنجش به شکل فعلی توانمندی‌های پایه‌ای دانش آموزان را مورد ارزیابی قرار نمی‌دهد و حتی معدل دانش آموزان در دوره تحصیل نیز نمی‌توانند ملاکی برای سنجش این افراد به منظور ورود بدون کنکور در دانشگاه‌ها باشد.

به گفته وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما تا چندین سال آیتم‌های لازم را به منظور سنجش توانمندی‌های عمومی و ذهنی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه‌ها داشتیم و این توانمندی‌ها به صورت یک آزمون تشریحی مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گرفت اما متاسفانه سنجش این توانمندی ها امروزه مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

بازنگری سنجش دانشجو در تحصیلات تکمیلی در اولویت باشد

نماینده دانشگاه مشهد در این نشست با تاکید بر اینکه فرصت شش ماه برای سیاست گذاری در حوزه کنکور و ورود به دانشگاه یک فرصت کافی نیست گفت: آن چه که موضوع مهمی است این است که در حال حاضر نحوه سنجش در حوزه تحصیلات تکمیلی نیازمند بازنگری اساسی است و باید نحوه ورود دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری در اولویت اساسی و اولیه بازنگری قرار بگیرد بنابراین فرصت شش ماه برای بررسی و سیاست گذاری کنکور یک فرصت ناکافی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.