شرط جدید وزارت علوم برای پذیرش دانشجویان دکتری

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از ارائه طرحی جدید از سوی وزارت علوم برای پذیرش دانشجویان دکتری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از ارائه طرحی جدید از سوی وزارت علوم برای پذیرش دانشجویان دکتری خبر داد.

حسین رحیمی شعرباف معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در چهاردهمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: در وضعیت کنونی بحث ارتباط دانشگاه و صنعت به صورت جدی دنبال می‌شود. شورای مرکزی ارتباط دانشگاه و صنعت نیز به تازگی تشکیل شده است و مسائل مربوط به این حیطه در سطح وزارتی در حال پیگیری است.

تعداد دانش آموختگان باید محدود باشد

او در ادامه بیان کرد: ارتباط دانشگاه و صنعت حوزه‌ای همواره رو به توسعه است و باید فعالیت خودش را از لحاظ کمی و کیفی گسترش دهد. تعداد دانش آموختگان ما باید محدود باشد. نمی‌توانیم نامحدود دانشجو جذب کنیم و وارد جامعه کنیم. ارتباط با صنعت برنامه‌ای است که باید دائما توسط دانشگاه‌ها و نهاد‌های علمی دنبال شود که تاکنون در این زمینه قدم‌های خوبی برداشته شده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه افزود: گام‌های برداشته شده در این مسیر باید کامل‌تر و کیفتی‌تر شوند. سالانه حدود ۷۷ دوره ارتباط جامعه و صنعت را هر دانشگاه برگزار می‌کند. این دوره‌ها از نظر کمی باید گسترده شود و ارزیابی کیفی و اثر بخشی آن‌ها نیز باید بررسی شود. نتیجه این بررسی‌ها باید در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده شود، زیرا مدیران اجرایی ما همین دانشگاه‌ها هستند.

دانشگاه‌ها باید مراکز هدایت شغلی داشته باشند

رحیمی با اشاره به اینکه بر اساس آمار ارائه شده هم اکنون ۴۰ دانشگاه مراکز هدایت شغلی را دارند، گفت: درحال  حاضر ۱۲۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی دولتی و وابسته به وزارت علوم داریم که میزان مفید بودن و اثر بخشی این مراکز هدایت شغلی را باید داشته باشیم. دانشگاه‌ها باید مراکز هدایت شغلی و مهارت زایی را برای دانشجویانشان داشته باشند.

انعقاد بیش از ۸ هزار قرارداد در زمینه ارتباط صنعت و دانشگاه

او در ادامه بیان کرد: حدود ۸ هزار ۴۰۰ قرارداد دانشگاه با صنعت تاکنون منعقد شده است. علاوه بر تلاش برای بالا بردن حجم این قراداد‌ها باید میزان اثرگذاری آن‌ها مشخص شود. گروه‌های علمی در دانشگاه‌ها باید فعال شوند و پارک‌های علم و فناوری در هر استان که ارتباط خوبی با دانشگاه و صنعت دارند می‌توانند نقش اتصال را ایجاد کنند. در بحث مالیات طرح‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها، وزارت علوم برای مساعدت در این زمینه به صورت جدی ورود کرده است.

رحیمی در ادامه از شرط جدید وزارت علوم برای پذیرش دانشجویان دکتری خبر داد و گفت: به تازگی معاون  آموزشی وزیر علوم مصوب کرده است که در پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی به اساتید بحث ارتباط با صنعت و میزان فعالیت استاد، دانشجو، دانشگاه و گروه آموزشی اثر گذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.