طرح ویژه دانشگاه تهران برای تحصیل همزمان در ۲ رشته

معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: براساس برنامه درسی دو وجهی دوره کارشناسی، دانشجویان ورودی ۹۸-۹۹ می توانند علاوه بر رشته تحصیلی خود، در یک رشته فرعی نیز تحصیل کنند.

معاونت آموزشی دانشگاه تهران، طی اطلاعیه‌ای آئین‌نامه‌ برنامه درسی دو وجهی دوره کارشناسی را اعلام کرد. متن اطلاعیه به شرح زیر است:

آئین‌نامه برنامه درسی دو وجهی دوره کارشناسی در جلسه مورخ ۰۶/۱۰/ ۱۳۹۸ شورای برنامه‌ریزی، گسترش و نظارت آموزشی دانشگاه مورد تصویب قرار گرفت و برای دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ به بعد قابل اجرا است.

سیدحسین حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر از طرح جدید دانشگاه تهران برای تحصیل دو وجهی دانشجویان مقطع کارشناسی(ورودی ۹۸-۹۹) خبر داد و گفت: براساس این طرح دانشجویان علاوه بر تحصیل در رشته اصلی خود می توانند، «بسته آموزشی فرعی» را فراگیرند که این امر موجب افزایش قابلیت‌های دانش آموختگان، گسترش بازار کار داخلی و خارجی و افزایش امکان پژوهش و نوآوری بین رشته ای خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه عنوان این طرح «برنامه درسی دو وجهی دوره کارشناسی» نام دارد، اظهار کرد: براساس این طرح دانشجویان می توانند بسته ای آموزشی شامل ۱۵ تا ۲۱ واحد درسی از یک رشته کارشناسی دیگر را در کنار واحدهای رشته اصلی خود بگذرانند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با بیان اینکه رشته های موجود در این طرح شمولیت عام دارند،خاطرنشان کرد: دانشجویان می توانند واحدهای درسی مرتبط با رشته خود و یا حتی نامرتبط با آن را انتخاب کنند و هیچ محدودیتی در انتخاب واحدها وجود ندارد.

حسینی اضافه کرد: به طور مثال دانشجویی که در رشته زراعت قبول می شد و به این دانشگاه می آمد، فقط می توانست در همین رشته ادامه تحصیلی دهد در حالی که با اجرای این طرح، می تواند واحدهایی را از رشته باغبانی بردارد. مثلا اگر در رشته باغبانی ۱۰۰ واحد بر می دارد، می تواند ۲۰ واحد باقی مانده را در رشته باغبانی و یا کارآفرینی انتخاب کند.

حسینی ادامه داد: انتخاب واحد از بسته آموزشی فرعی از نیمسال سوم به بعد انجام می شود و هر دانشجو در مدت تحصیل خود، امکان انتخاب و گذراندن یک بسته آموزشی فرعی را دارد.

وی با تاکید بر اینکه این برنامه درسی برای دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۹۸-۹۹ به بعد اجرا می شود، عنوان کرد: دانشجویانی که از واحدهای بسته آموزشی فرعی استفاده می کنند، مشمول تمامی مقررات آموزشی جاری دانشگاه اعم از اخذ واحد، نحوه برخورد با غیبت، مشروطی، سنوات هستند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران همچنین از صدور گواهی بسته آموزشی فرعی برای دانشجویان مشمول خبر داد و گفت: عنوان گواهی بسته آموزشی فرعی، یکسان با عنوان رشته اصلی بوده و با پیشوند «گواهی بسته آموزشی فرعی» صادر می شود.

حسینی با بیان این مطلب که حتی دانشگاه هایی که تخصصی هستند می توانند از ظرفیت بین دانشگاهی استفاده کنند، گفت: اجرای این مدل دو وجهی، می تواند تحولی در آموزش دوره کارشناسی فراهم کند تا دانشجویان توانمندتر از گذشته وارد جامعه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *