چگونگی برگزاری مصاحبه‌های دکتری 1400 دانشگاه آزاد

مصاحبه‌های دوره دکتری دانشگاه آزاد از هفته آخر خردادماه آغاز می‌شود و تا اواسط تیرماه ادامه دارد.

به گزارش پی اچ دی یار، این روزها که بسیاری از متقاضیان دوره دکتری خود را برای سنجش علمی یا همان مصاحبه در دانشگاه‌ها آماده می‌کنند، داوطلبان دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز از هفته پایانی خردادماه وارد مرحله مصاحبه می‌شوند.‌

۱۳۰ هزار و ۷۳۲ نفر از میان داوطلبان دوره دکتری که در آزمون حضور داشتند، مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی شدند از این تعداد، ۶۰ هزار و ۷۸۳ نفر رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی را برای ادامه تحصیل در دوره دکتری این دانشگاه انتخاب کردند که در نهایت ۳۱ هزار و ۱۰۹ نفر برای انجام مصاحبه به دانشگاه آزاد اسلامی دعوت شدند.

متقاضیانی که نامشان در میان دعوت‌شدگان به مصاحبه قرار داشت باید از طریق سامانه دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی خود را برای انجام مصاحبه در این دانشگاه اعلام می‌کردند. امکان اعلام آمادگی تا ۸ خردادماه برای داوطلبان فراهم بود و داوطلبان می‌توانستند با مراجعه به سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی azmoon.org آمادگی خود را برای حضور در مصاحبه‌ها ثبت کنند.

آغاز مصاحبه‌ها از هفته آخر خردادماه

مصاحبه دکتری از هفته آخر خردادماه شروع خواهد شد و تا نیمه تیرماه ادامه دارد. به گفته بهروز طهماسب کاظمی رئیس مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی؛ همانند سال گذشته سامانه ویژه آزمون مصاحبه دانشگاه را فعال خواهیم کرد. وی معتقد است: سال گذشته موفق‌ترین سامانه برگزاری مصاحبه را دانشگاه آزاد اسلامی داشت و داوطلبان رضایت کامل داشتند.

بر مبنای اظهارات طهماسب کاظمی؛ سال گذشته حدود ۲۵ هزار مصاحبه ظرف ۲ هفته در سامانه دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد و تعداد افرادی که اعتراض داشتند، بسیار محدود بود چراکه بررسی‌ها نشان می‌دهد مشکل عمده معترضان از اینترنت خودشان بود.

برگزاری مصاحبه‌ها به صورت مجازی

سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا، برگزاری جلسات مصاحبه دکتری به‌صورت غیرحضوری در دستورکار قرار گرفت و بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی استان‌های تهران و البرز، با حضور در واحدهای علوم و تحقیقات، تهران مرکزی، تهران جنوب، تهران شمال و تهران غرب، مسئولیت انجام مصاحبه‌ها را بر عهده گرفتند.

در این شیوه، سوابق آموزشی و پژوهشی دانشجویان از قبل در اختیار اساتید قرار گرفت. بر اساس این سوابق و نمرات متقاضی در آزمون، مصاحبه انجام شد. جلسات مصاحبه نیز این‌گونه بود که چهار استاد در واحد دانشگاهی مستقر می‌شدند و داوطلب از محل دسترسی خود به اینترنت، در زمان تعیین‌شده باید به سامانه متصل شده و مصاحبه را انجام می‌داد.

در این شیوه مصاحبه بلافاصله پس از انجام سنجش علمی توسط اساتید واحدها از داوطلبان، نمرات آن‌ها در سامانه بارگذاری می‌شد.

امسال نیز مانند سال گذشته اتاق‌های مجازی مجزا برای هر گروه آزمایشی در نظر گرفته شده و با توجه به تاریخ اعلامی، گروه‌ها مستقرشده و مصاحبه‌ها انجام خواهد شد. پس از پردازش و بررسی نهایی، نتایج پذیرفته‌شدگان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اعلام خواهد شد. پس از اعلام نتایج، ثبت‌نام در واحدهای دانشگاهی و از طریق سامانه آموزشیار انجام می‌شود.

در دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی ۲ هزار و ۳۴۹ رشته محل فعال در ۲۸۴ رشته گرایش در ۱۵۰ واحد دانشگاهی وجود دارد و ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد در دوره دکتری در سال ۱۴۰۰، ۱۱ هزار و ۵۳۸ نفر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.