کسب نمره زبان برای مصاحبه؛ چالش جدید داوطلبان دکتری 99

اخذ مدرک زبان و گرفتن امتیاز آن در مصاحبه دکتری، تبدیل به یک دغدغه جدی برای داوطلبان سال 99 شده است.

 

به گزارش پی اچ دی یار، با برگزاری مرحله کتبی آزمون دکتری 99، داوطلبان خود را برای شرکت در مصاحبه و کسب بالاترین امتیاز در آن آماده می‌کنند. ازجمله مواردی که در مصاحبه دکتری حائز اهمیت است و می‌تواند برای داوطلبان امتیازآور باشد، ارائه مدرک زبان است.

نمره زبان در مصاحبه دکتری بر اساس آخرین آیین نامه منتشره، می‌تواند بین 1 تا 8 امتیاز برای داوطلبان به ارمغان بیاورد. اما در سال 99، با توجه به شرایط خاص ناشی از شیوع بیماری کرونا، گرفتن مدرک زبان به یک چالش تبدیل شده است.

از سال گذشته دانشگاه آزاد اعلام کرد که فقط دانشجویان دکتری می‌توانند در آزمون EPT شرکت کنند؛ بنابراین داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی فرصت اخذ این مدرک زبان و کسب نمره مدرک زبان در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد را از دست دادند.

درخصوص آزمون زبان وزارت علوم (MSRT) که متداول‌ترین آزمون زبان برای داوطلبان دکتری است، اگر چه رئیس سازمان امور دانشجویان پیش از این، درباره برگزاری آزمونMSRT گفته بود که این آزمون را در صورت مساعد شدن شرایط و پس از اخذ مجوز برگزار می کنیم، اما با گذشت بیش از دو ماه و در حالی که تعداد شرکت کنندگان این آزمون به مراتب کمتر از کنکورهای سراسری است، هنوز تقویمMSRTسال99 اعلام نشده است.

بر اساس تقویم آزمون تولیمو سال 99، سه آزمون دیگر در نیمه اول سال برگزار خواهد شد، اما نکته مهم این جاست که این آزمون اگر چه به صورت آنلاین اما در حوزه‌های امتحانی منحصراً در تهران برگزار می‌شود. بنابراین، بسیاری از داوطلبان که ساکن تهران نیستند فرصت شرکت در آزمون تولیمو را از دست خواهند داد. بنابراین، برگزاری این آزمون در تهران، فرصتی نابرابر جهت کسب امتیاز نمره زبان در مصاحبه فراهم خواهد کرد.

برگزاری آزمون زبان دانشگاه تهران هم که مدرک آن برای مصاحبه دکتری دانشگاه تهران و البته برخی دانشگاه‌های دیگر مورد قبول است، به دلیل اوج گرفتن بیماری کرونا در کشور فعلا متوقف شده است.

با وضعیت موجود، به نظر می‌رسد اخذ مدرک زبان برای اغلب داوطلبان دکتری 99 غیرممکن باشد. در این راستا به نظر می‌رسد با توجه به این که  آزمون‌های زبان انگلیسی با تراکم کمتری نسبت به کنکورهای سراسری همراه است، لازم است برای برگزاری ‌ها آن برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

پیشنهاد دیگری که قابل طرح و توجه است، اجازه شرکت در آزمون زبان انگلیسی دانشگاه ازاد اسلامی به داوطلبان دکتری 99 آزاد است.

همچنین می توان ترتیبی اتحاذ نمود که برگزاری آزمون تولیمو در شهر تهران متمرکز نباشد و در سایر شهرهای کشور نیز برگزار گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *