برگزاری آزمون در مقطع تحصیلات تکمیلی سطح علمی دانشجویان را کاهش می‌دهد

معاون آموزشی دانشگاه امیرکبیر گفت: پذیرش با آزمون دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی موجب افت تحصیلی دانشجویان در سراسر کشور خواهد بود.

سید محمد حسین کریمیان، معاون آموزشی دانشگاه امیرکبیر در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو درباره میان رشته‌های این دانشگاه گفت: دانشگاه امیرکبیر در مقطع تحصیلات تکمیلی قریب به ۷ میان رشته را دارد.

کریمیان با بیان اینکه پذیرش با آزمون دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی سودی ندارد؛ ادامه داد: بهترین حالت ممکن پذیرش دانشجو در مقطع دکتری پذیرش با محوریت استاد است. برگزاری آزمون در این مقطع شیوه‌ای منفعلانه و بی مورد تلقی می‌شود در حال حاضر دانشجویان با آزمون‌های متمرکز، دانشجوی دکتری می‌شوند، اما این نوع از پذیرش هیچ حسنی ندارد. به طوری که همچنان با افت سطح علمی دانشجویان تحصیلات تکمیلی مواجه هستیم.

معاون آموزشی دانشگاه امیرکبیر تصریح کرد: پیشنهاد تغییر پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی داده شده است. امیدوار هستیم با سیاست گذاری‌های جدید این نوع از پذیرش بهبود یابد.

وی با بیان اینکه دانشجویان مقطع کارشناسی با افت تحصیلی مواجه نبوده اند؛ بیان کرد: دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه امیرکبیر به دلیل این که در آزمون سراسری شرکت می‌کنند بعد از دریافت رتبه‌های برتر در این دانشگاه پذیرش می‌شوند با افت تحصیلی مواجه نیستند.

کریمیان خاطرنشان کرد: نوع پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی به ویژه دوره کارشناسی ارشد موجب شده است تا همواره در سراسر کشور با افت تحصیلی دانشجویان رو به رو باشیم. طبق این سیستم پذیرش، دانشجویان حتی با نمره منفی نیز وارد دوره کارشناسی ارشد می‌شوند. تا زمانی که نحوه پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی اصلاح نشود افت تحصیلی از بین نخواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.