جزئیات پذیرش داوطلبان آزمون دکتری 1400

پذیرش نهایی داوطلبان آزمون دکتری 1400 با تاثیر 50 درصدی نمره آزمون کتبی، تاثیر 20 درصدی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، تاثیر 30 درصدی مصاحبه علمی و سنجش عملی و اعمال حدنصاب مرحله دوم آزمون صورت خواهد گرفت.

به گزارش پی اچ دی یار، بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، پذیرش دانشجو در مقطع دکتری شامل دو مرحله است که هر یک از مراحل مطابق با شیوه‌نامه اجرایی آزمون انجام می‌گیرد.

آزمون کتبی دکتری 1400

مرحله اول آزمون متمرکز است که توسط سازمان انجام می‌شود. پس از برگزاری آزمون، کارنامه‌ای شامل نمرات خام، نمره کل و … در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت. «داوطلبان مجاز به انتخاب رشته» بر اساس آن اقدام به انتخاب رشته می‌کنند و بر اساس کد رشته محل‌های انتخابی و حدنصاب نمره سنجش عمومی (آزمون متمرکز) که با هماهنگی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده تعیین می‌شود با توجه به سهمیه داوطلب به کد رشته محل‌های حائز حدنصاب معرفی خواهند شد.

زمان آزمون دکتری 1400، نیمه اسفند ماه 99 اعلام شده است.

بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو سنجش و پذیرش در مقطع دکتری ناپیوسته، بر حسب هر یک از شیوه‌های «آموزشی – پژوهشی» و «پژوهش‌محور» انجام می‌شود.

اجرای مرحله اول (آزمون متمرکز) توسط سازمان سنجش آموزش کشور و تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و …. توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.

پذیرش نهایی داوطلبان دکتری 1400

پذیرش نهایی از بین داوطلبان معرفی شده به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، بر اساس نتیجه سنجش عمومی (آزمون) و نتیجه مصاحبه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، بررسی مدارک یا هر روش دیگر مطابق آیین‌نامه‌های مربوط، اولویت کد رشته محل‌های انتخابی و ظرفیت اعلام‌شده و سهمیه داوطلب صورت خواهد گرفت.

نمره مصاحبه دکتری بر اساس شیوه‌نامه ابلاغی که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ارسال می‌شود، صورت خواهد گرفت و دانشگاه‌ها برای افراد معرفی شده، نمره‌ای مطابق با شیوه‌نامه تعیین و برای گزینش نهایی به این سازمان ارسال می‌کنند.

بر اساس مصوبه جدید در جلسه ۶ آبان ماه ۱۳۹۹ شورای ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور شورای انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌توانند با توجه به نمرات داوطلبان و نظر گروه‌های آموزشی، حدنصاب (مرحله دوم) برای داوطلبان را تعیین و به سازمان سنجش ارسال کنند.

دانشگاه‌ها مجاز به برگزاری آزمون کتبی و شفاهی از داوطلبان معرفی شده برای مرحله دوم بوده و نمره آن در مقدار نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *